Кренвиршите са най-нежните месни продукти. Те се консумират, докато са още топли или се попарват в кипяща вода за няколко минути, преди да се консумират. Приготвя се от крехко телешко (говеждо) и свинско месо. Телешкото месо се почиства от съединителната тъкан и тлъстините, нарязва се на късове от 50 до 100 г и се смила два пъти през най-ситната решетка на месомелачката. На всеки килограм от смляното месо се слагат по 25 г сол, 1 г селитра и 1 г захар. Добавя му се и 30—40%' вода и се умесва добре, докато се образува еднородно тесто. То се поставя в емайлиран съд, заглажда се
се оставя на хладно място да престои 12—24 часа. Тлъстото свинско месо от гръдната част и от ребрата се нарязва също на късчета от 50—100 г и се осолява (на 1 кг месо се поставя 22 г сол, 0.5 г селитра и 1 г захар). Оставя се на хладно място да престои 12—24 часа.
Осоленото месно тесто от телешкото месо се paзмесва с нарязаното свинско месо, поставят се подправките, предвидени по рецептата и се смила през ситната решетка на месомелачката. На смляното месо се добавя малко вода и се умесва много добре, докато се получи еднородна месна маса.
Приготвената смес се пълни в тънки овчи черва със специална ръчна пълначка или с месомелачката, но с по-тясна цев. Пълненето не трябва да става много плътно, защото при превъртането и при варенето кренвиршите ще се напукат. Напълнените черва, които обикновено са дълги 2—3 метра, се прещипват с пръсти през всеки 12—16 см, превъртат се и се нареждат на пръчка, за да се отцеди водата.
Отцедените кренвирши се опушват при температура не по-висока от 80° в продължение на 30—40 минути и се варят в съд с вода при температура 70— 75° 10—20 минути. Консумират се веднага след сваряването им, докато са топли. На хладно и проветриво място могат да се съхраняват 2—3 дни, но преди да се консумират, трябва да се попарят в кипяща вода.
Кренвиршите се поднасят гарнирани с горчица, кисело зеле, туршия и пюре от картофи.