Как най-успешно да се заредим с витамин С?
В края на зимата и началото на пролетта организмът ни е най-уязвим за инфекции и простуди. Имунитетът е отслабен, остро се нуждаем от витамин С. Именно той може да ни помогне да съхраним здравето си!
Защо е важно да се заредим с достатъчно витамин С? Известно е, че той не може да се синтезира в човешкото тяло, припомнят от medikforum.ru. В същото време ни е необходим, за да нормализира обмяната на холестерина, да балансира хормоналната система и да подпомогне усвояването на други важни вещества Дефицитът на витамин С провокира проблеми с кожата, косопад, кървене на венците, слабост, апатия.
Нуждаем се средно от 70 до 100 милиграма витамин С дневно и си ги набавяме чрез храната. По-големи дози от тези са потребни на пушачите, диабетиците, хората с хипертония и ревматизъм, бременните и хората, които често приемат сънотворни, противозачатъчни и аспирин. От витамин С в завишени количества имат нужда още онези хора, които злоупотребяват с алкохол и консумират много колбаси.
Кои храни съдържат най-много от вълшебния витамин? Сред шампионите е шипката. Отвара от 10-15 плодчета може да достави на тялото цялата потребна дневна доза. Шипките обаче са противопоказни при склонност към образуване на тромби и трябва много да се внимава с тях, когато даден човек има някакво сърдечно заболяване.
Червените чушки също си ги бива; съдържащият се в тях витамин С не се разрушава и при термична обработка. Тази храна обаче не е подходяща за пациенти със стенокардия, както и при заболявания на жлъчката и червата.
И свежото киви има високо съдържание на витамин С. С него трябва да внимават онези, които имат алергия към цитруси и при повишена киселинност на стомашните сокове.
Киселото зеле съхранява съдържанието на витамин С независимо от процесите на ферментация. Счита се, че в този вид то се усвоява по-лесно от прясното, но все пак не е подходящо при заболявания на щитовидната жлеза, жлъчката, панкреаса, при хипертония и при повишена киселинност на стомашните сокове.
Лимоните, които са считани за най-заредени в това отношение, всъщност не са на първо място – но наистина са богати на витамин С. При това по-голямата част от него е в ципите, а не в меката плодна маса. Когато пиете чай с лимон, знайте, че потапяйки го в горещата чаша – вие разрушавате витамина. Вземете лимона отделно.
Тук медиците не пропускат да напомнят, че самодейното “витаминизиране” на организма и поемането на големи количества витамини не е безопасно. Ние ги считаме за безобидни, но на практика не е така. Излишъкът на витамин С например може да причини образуване на камъни в бъбреците, отлагане на соли и нарушени функции на стомашно-чревния тракт.
Lekuva.net препоръчва да се консултирате с личния си лекар за целесъобразността от актуален профилактичен курс с МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ A-Z. Този продукт на Sanct Bernhard попълва възможните сезонни дефицити, балансира синхронната дейност на всички системи в организма и укрепва имунната защита. Витамин С е един от 13-те, които съдържа, заедно с 11 минерала.