Много хора се интересуват от това какви са казусите, при които може да се прекрати или промени един трудов договор. Често се случва работници в България да преминават насилствено от осем часови договори на четири часови такива, а ако не приемат ще бъдат уволнени.
За да получите пълен отговор относно всички ваши въпроси свързани с договорените отношения по оста работодател – работник ви предлагаме да прочетете експертни решения на казуси по Кодекса на труда и да видите всичко по темата. Разбира се, при по заплетените казуси ви съветваме да направите консултация с ТРЗ специалист или адвокат, който може да борави с трудово-правните закони.
Прекратяване на договор от страна на работодателя
Прекратяването на трудов договор от страна на вашия работодател може да стане по два начина упоменати Кодекс на труда. Единият е чрез съответното предизвестие, а другия без него.
В член 325 от КТ ще видите общите основания за прекратяване на трудов договор, в член 328 с предварително уведомяване на работника и член 330 без предизвести.
Разбира се прекратяването на трудовия договор крие и други специфики, за които ще научите повече в кодекса на труда.
Промяна на трудов договор
Промяната в трудовия договор се прави само и единствено на база взаимно съгласие. Според КТ работодателя не може да промени еднолично трудовия ви договор освен, в случаите когато има увеличение на вашето трудово възнаграждение.
Обобщение
Такива и други казуси ще може да разрешите опознавайки български Кодекс на труда. Отново напомняме, че при разминаване във вашите виждания с тези на работодателя ви може да се обърнете към юристи, които да са добре запознати с материята и да поемат вашия случай основавайки се на КТ.
Надяваме се да разрешите вашите трудовоправни проблеми и ви пожелаваме успехи в борбата срещу некоректните работодатели. Напомняме ви да се осланяте само на закона и това, което той изповядва.