Един от положителните уроци, който световната рецесия даде на бизнеса, а и на гражданите, е че ресурсите са ограничени и трябва да се използват разумно. С други думи, че разходите трябва да се правят прагматично, обосновано и предпазливо. В днешно време е трудно да оцелее предприятие, работещо на пазарен принцип, което си позволява да разхищава аристократично ресурсите си.
И въпреки, че оптимизирането на разходите е само едно от важните условия, за оцеляване и развитие, заедно с повишаването на производителността на труда, повишаване качеството на продуктите и услугите, намирането на нови пазари и т.н., ние ще се спрем именно на това.
Ето и няколко съвета за редуциране на разходите на фирмата:
1. Анализирайте кои дейности във фирмата участват с най-голям принос в добавената стойност – намаляването на разходите в тези дейности трябва да става много внимателно. Например намаляването на заплатите на счетоводителите в една счетоводна кантора, веднага биха поставили под напрежение счетоводните специалисти, което мигновено би се отразило върху качеството на работа. В конкретния случай, предвид големите отговорности, които се носят от счетоводителите и потенциала от глоби и санкции, негативните ефекти от това могат да се усетят много бързо.
2. Аутсорсинг. Той стана изключително предпочитан начин за осъществяване на различни дейности и услуги. Изразява се в това, да се възложат на външни специалисти или фирми част от дейностите на предприятието, които костват необосновани усилия и средства. Често са използва например за счетоводното обслужване, софтуерна поддръжка, транспортни услуги, юридически услуги и т.н.
3. Предоговорете договорите си с доставчици.
Опитайте се да издействате по-добри условия от доставчиците си, като се оправдаете с натиска, който оказва кризата върху вас – по-ниски цени, разсрочено плащане и т.н. Въпросните доставчици също са под натиска на стагнацията на пазара, затова шанса да направят отстъпки е голям.
4. Освободете се от излишни ресурси, вкл. дълготрайни активи, стоки и материали на склад и т.н., с което ще намалите и много разходи по поддръжката и съхранението им.
Това са само няколко начина за редуциране на разходите във фирмата. Всеки ръководител трябва задължително да анализира финансовото и имуществено състояние на фирмата и с помощта на счетоводителя си да намери индивидуално решение на този изключително деликатен момент.
Източник Microfinance - специализирано счетоводно предприятие.