Ракът на гърдата е най-често срещаното от всички ракови заболявания при жените. Честотата на рак на гърдата се увеличава с всяка изминала година. Учените имат някои възможни обяснение за това. Методите за откриване на заболяването са се подобрили значително, което е причина за съобщаването на повече случаи с тази диагноза. Друга причина е, че населението е застаряващо, а е известно, че по-възрастните жени са изложени на по-голям риск от рак на гърдата. Хормона естроген, който се произвежда от яйчниците се счита, че играе важна роля при развитието на това заболяване.
Докато броя на случаите се увеличава, смъртността е намалява, особено при белите жени. Това се дължи на ранното откриване и използването на мамографията.
За да се предпазите от заболяването, вие трябва да бъдете добре информирани за неговата същност и характерни симптоми. Цялата информация можете да намерите тук: https://problem.framar.bg/%D1%80%D0%B0%D0%BA_%D0%B3%D1%8A%D1%80%D0%B4%D0%B0
Ракът на гърдата е не само сериозно физическо заболяване, но често е свързано с голям психологически стрес. Силни чувства на страх, отчаяние и самота са чести сред пациентите страдащи от рак на гърдата. Въпроси по отношение на сексуалността, често тормозят пациентите. Дори и да не са подложени на мастектомия, рак е дума, която може да окаже силно емоционално влияние върху страдащия. Ето защо пациентите се нуждаят от подкрепата на семейството и приятелите си или други хора, които са били с поставена диагноза рак на гърдата.
Точните причини за рак на гърдата все още не са известни. Заболяването може да се развие при всеки човек. Повечето случаи на тази болест се срещат при жените. Една от причините може да бъде фамилната анамнеза. Около една четвърт от случаите на рак на млечната жлеза се среща при жени, които имат това заболяване в семейството.
Друга причина за появата на рак на гърдата е високите нива на естроген в организма на жената. Ако една жена никога не е раждала, е изложена на по-висок риск от появата на това заболяване. При жените, които са раждали този риск и по-малък, тъй като по време на бременността нивата на естроген са по-ниски. Жените, които са подложени на хормоно-заместителна терапия след менопауза също са изложени на риск от развитието на рак на млечните жлези. Този вид терапия, може да бъде причина и за появата на сърдечни заболявания и инсулт. Съществува теория според която противозачатъчните лекарства също предразполагат организма към това заболяване.
Някои изследвания показват, че диета с високо съдържание на животински мазнини и протеини, могат да бъдат фатални при развитието на рак на гърдата, въпреки че резултатите от тези проучвания не са категорични.
Постановка на рак на гърдата, помага за определяне на курса на лечение. Постановката се основава на размера на тумора, местоположението на тумора, дали има ракови клетки в лимфните възли и дали тумора се е разпространил в други органи на тялото. Пет годишната преживяемост при локализиран рак на гърдата е 96%. Ако ракът се е разпространил този процент е 77%. При появата на метастази тази преживяемост е само 5-10%.