Може да плувате и в надуваем басейн. Но плуването в надуваеми басейни и всякакви видове сглобяеми басейни е по-скоро “плацикане” отколкото плуване. Ако искате наистина да плувате, наистина да се гмуркате, наистина да правите скокове във вода – тогава ви е необходим солиден, масивен, бетонен басейн. Истинските спортни плувни басейни са масивни, бетонни басейни. Ако са построени правилно, те могат да служат на спортистите и любителите в течение на десетки години, без да изискват скъпоструващи ремонти или скъпа поддръжка. Най-популярния метод за строителство на бетонни басейни днес е чрез тъй наречената техника “пръскан бетон” върху метална решетеста арматура.
Първата стъпка е планировката и оразмеряването на терена, където ще се строи басейна. След като върху терена е очертана формата на басейна, се копае по формата на необходимата дълбочина. Например, басейните за плуване са с минимална дълбочина от сто и осемедесет – двеста сантиметра. Ако басейнът е класически олимпийски басейн, тогава трябва да се спазят размерите от петдесет метра дължина и двадесет и пет метра ширина.
След изкопаването на “леглото” на басейна отдолу и встрани на необходимите места се полагат PVC тръбите за дюзите, които ще осигуряват циркулацията на водата в басейна. Следва полагането на металната арматура по стените и дъното на басейна във форма на решетка. Тя осигурява необходимата стабилност на бетона, от който ще се отлее басейна. Най-дълъг срок на годност имат стоманените арматури, затова ако желаете басейнът да ви служи дълги години е препоръчително да се ползва именно такава арматура.
След това следва разпръскването на бетона върху арматурата. Това се извършва чрез специална машина, нещо като пръскачка или спрей за пръскане на бетон. Трябва да отбележим, че при всеки етап на строителството на бетонния басейн е силно препоръчително присъствието на професионалисти, което ще гарантира качественото изпълнение на изграждането на басейна.
След изсъхването на бетона се пристъпва към лепенето на плочките по стените и дъното на басейна, които не само спомагат за това, басейнът да не пропуска вода, но изпълняват и декоративни функции. Може да се ползват мраморни плочи, фаянсови плочки, различни видове мозайки, а може да се направи и специална замазка, след което стените и подът на басейна да се боядисат със специална боя.
Следва инсталирането на оборудването на басейна – става дума за инсталацията, която ще пречиства водата в басейна и която обикновено е изградена от някакъв тип помпа и някакъв тип филтър, като водата се извежда от басейна чрез помпата, минава през филтъра, обработва се и химически, след което, вече пречистена, се връща обратно в басейна.
По време на проектирането и изграждането на басейна трябва да се предвиди пешеходна зона около басейни, обикновено около 2-3 метра широка, която обикновено се покрива с такъв материал, че хората, които се движат около басейна, да не се подхлъзват върху мократа повърхност. Изобщо, по време на проектирането на басейна трябва да се вземат предвид множество фактори, които няма как да бъдат описани в една кратка статия. И все пак тук са представени основните насоки по строителството на бетонни басейни.
Повече информация – на сайта Басейни.com