Хапането е често срещано при малчуганите на възраст 1-3 години. У дома или на детската площадка то се използва за изразяване на силна емоция - ярост, несигурност или ревност. Родителите не осъзнават, че малкото им може внезапно да нападне и в случаи, когато се чувства объркано или неуверено (в нови и непознати за него ситуации). Ако детето ти често хапе другарчетата или близките си, не се отчайвай - това е просто период от развитието му, който ще отмине с времето. Има много начини, за да спреш хапещото бебе. Така че ако единият не проработи, продължавай да опитваш до постигане на успех.
Открии причината
Най-добрият съвет е първо да откриеш причината, която подтиква детето да хапе. Някои го правят заради дразненето на растящите зъбки. Други - защото се чувстват пренебрегнати и търсят внимание. Трети пък го използват като израз на агресия. За да разбереш истинската причина за хапането, наблюдавай малкото внимателно, докато си играе с други деца. Обърни внимание какво се случва малко преди то да понечи да ухапе. Така ще разбереш как можеш да решиш проблема.
Предложи алтернатива
Намери на детето си подходящ предмет, в който да забива зъбки, когато е превъзбудено. Носна кърпичка, или дрънкалка която да носи в джоба си, например е добро решение. Преди това обаче ще трябва да се поупражнявате с хлапето у дома, за да си спомни за какво служи кърпичката, щом изпита нужда да хапе :). Подготви и персонала на детското заведение. Нека те също следят поведението на детето и му напомнят за предназначението на носната кърпа, за да не се стига отново до инциденти. Измисляй различни занимания на детето, с които то да ангажира сетивата си. Всичко материално - пясък, вода, меко тесто, както и игрите навън, дават на детето възможност да изследва и същевременно да развива нови умения. И най-важното - намаляват агресията и възможността да понечи да хапе.