Тъй като и ние сме се сблъсквали с подобни затруднения, създадохте за вас едно съвсем кратко ръководство, което се надяваме, че ще ви е полезно.
Какво е важно да знаете за протекторите?
Мото защитите се делят на няколко основни вида: гръбни протектори, наколенки и протектори за лакти.
За предпазване на торса
Защитата за гръб от своя страна има няколко подвида: вложки, протектори за гръб, за гърди, ризи и брони.
Вложки - Ако сте закупили мотоциклетно яке без броня или има, но искате да я надградите, вложките вършат чудесна работа. Просто ги купувате и поставяте в специалния джоб, който имат повечето мото якета. Ако вашето няма такъв джоб трябва да изберете модел вложка, който се закрепва за тялото с помощта на ремъци. Добре е да знаете обаче, че вложките са приемлива защита, ако карате приключенски мотор или скутер, но ако сте офроуд почитател или пистов състезател е по-добре да се ориентирате към продукт, който може да ви осигури по-добра защита.
Гръбни протектори - Условно могат да бъдат разделени на защита за спортно каране и за пътна употреба.
- За спортно каране
Този вид гръбна защита покрива целия гръб на моториста (от врата до опашката). Фиксира се или с ремъци, или се инсталира в джоба на мотоциклетното яке и осигурява не само висока защита, но и максимален комфорт при носене. Ако сте спортен състезател, вижте още информация тук. - За улична (пътна) употреба
Този вид защита за гърба е по-малка и по-гъвкава и обикновено обхваща областта на гръбнака. Поставя се или в джоба на якето или се закрепва с колани.
Протектори за гърди - Както подсказва името им, те предпазват гърдите от натъртвания и наранявания. Прикрепват се с ремъци и се носят под мото екипировката. Този вид защита се ползва основно от офроуд състезатели, така че ако не сте такъв тип моторист, можете да ги пропуснете.
Протекторни ризи - Те могат да бъдат много приятна алтернатива, ако искате да имате защита и да носите "нормално" яке, докато карате мотора. Ризите са с меки "черупки", често са изработени от висококачествен плат и обикновено се закопчават с цип. В областта на лактите, раменете и понякога на гърба имат допълнителни защитни вложки. Ако имате желание да разгледате бронираните ризи вижте още тук.
Брони - Този вид протектори гарантират пълна защита на торса и са отличен избор, ако обичате офроуда.
За защита на колената
Без значение какъв е стилът ви на каране, добрата защита на коленете от травми няма да ви е излишна. Протекторите за колене също като гръбните протектори се делят на няколко вида и за да направите правилния избор трябва да вземете под внимание стила си на каране.
Класически - Ако имате скутер или яздите приключенски мотор и не развивате високи скорости, класическите наколенки са доста добър избор. Този тип протектори са с опростен дизайн и представляват най-общо казано два панела с меки подложки. Закрепват се в областта на коленете или с велкро, или с каишки.
Съчленени - Ако обичате по-високите скорости или търсите по-добра защита, тогава е по-добре да се насочите към съчленените наколенки. Те предпазват не само областта на капачката, но и крака от страни.
Брекети - Този вид продукти за защита на колената предлагат най-високо ниво на защита. Обикновено се използват основно от професионални състезатели.
За предпазване на лактите
Протекторите за лакти изпълняват идентични функции на защита както наколенките. Относно видовете им, и тук има класически налакътници, които са с опростен дизайн, нивото на защита които не е много високо. Има и такива със сложен дизайн и структура, които осигуряват високо нива за защита и са предназначени за ездачи, запалени от спортната или офроуд ездата.
За какво да внимавате при покупката?
На каквито и протектори да се спрете най-важното е да се уверите, че са одобрени и са преминали през всички задължителни тестове за качество, безопасност и защита.
Затова преди да направите покупката потърсете етикета на продукта и се уверете, че протекторът има сертификат.
Например, ако купувате наколенки или налакътници те трябва да отговарят на стандарт CE EN1621 -1. На етикета също така трябва да е посочено нивото на защита, което предоставят (в случая на наколенките и налакътниците тези нива са 3).
Ако купувате гръбни протектори, тогава те трябва да отговарят на стандарт EN1621-2 и на две рейтингови нива.
Протекторите за гърди трябва да отговарят на стандарт EN1621 -3 и на две рейтингови нива на защита.