История на заключващите механизми
Доказателства назад през годините показват, че хората конструират и използват различни видове на заключване от преди 2000 г. Пр. Хр. Конструкция на примитивните методи на заключване, изключително много наподобяват съвременните и това се разкрива от откритите стенописи в древен Египетски храм направени преди повече от 40 века. Смята се че най-стария ключ е открит в покрайнините на библейско градче сред останките на древен дворец.
Египтяните изобретяват първото заключване, което представлява дървена греда с щифтове закрепена хоризонтално със скоби за вратата и отвори по дължината. Ключът, който се е използва е има напречно забити колчета, които са отговаряли на монтираните щифтове държащи гредата, като при натиск са я вдигали и отключвали.
През годините дървената греда, за най-богатите членове на обществото била заменена със системи изработени от месинг, желязо, украсявани с перла, злато и сребро, докато бедните прослойки продължавали да използват древния метод за защита на своите домове.
За първи път гърците правят нещо и за по-нишата класа, която до преди това разчита единствено на здраво вързани въжета с възли, които само този, който е направил би могъл да развърже, както и на вярата, че който го направи ще го застигне проклятие. Невярващи вече в злокобната поличба алчните крадци не могат да бъдат спрени със средновековния метод. За това е измислено по - стабилно заключващо устройство, състоящо се от резе от вътрешната страна на врата и голяма кука с големината на земеделски сърп служещ за ключ. Отключването се осъществявало посредством отвор във врата през, който влизал сърпът и измествал заключващото резе.
Древните римляни успяват да комбинират методите на египтяните и гърците и създават нов , по – добър като произвеждат брави, които биват монтирани от вътрешната страна на вратата, функциониращи с ключ от другата страна посредством ключалката. Усъвършенстването на заключването през годините дава идеята, че може да бъде създадена определена брава и ключалка с множество препятствия, които само точният ключ с определената форма би могъл да преодолее.
Този метод за опазване на домът , идеята за всяка ключалка да има точно определен ключ се е разпространила по цял свят, за което свидетелстват и случайно изровените доказателства в Шотландия, Япония, Америка и др. Запазване на домът от набези, развиването на ключарството през вековете, успяват да съхранят и усъвършенстват заключващата система, която използваме и наши дни.
В днешно време си купиваме качествени врати, слагаме им най надеждните ключалки за да сме спокойни че в жилището ни няма да се промъкне крадец. Заключването е основна част от всяко домакинство без която неможем. Ако искате да осигурите сигурна защита за вашия дом заповядайте в doormann.bg