Синузит е заболяване, което се характеризира с възпаление на околоносните кухини. Специалистите занимаващи се с проблемите на инфекция на синусите от „Фрамар" съветват хората да се информират за симптомите и причините за заболяването, за да могат да избегнат поява на усложнения. Можете да направите това и тук!
Симптоми на синузит
Когато даден индивид страда от гъбични или вирусни инфекции като сенна хрема, ринит и др., околоносните кухини се възпаляват, при което съдържащите се там слуз и въздух остават блокирани в пазухите /синуси/. Състоянието води до силна болка и дискомфорт. Основни симптоми на инфекция на синусите са силно главоболие, болки в ушите или врата, в горната челюст, бузите и зъбите, подуване на клепачите, болка между очите, загуба на обоняние и др. В някои случаи се наблюдава повишена температура, умора, слабост, тежка кашлица и хрема. Много рядко синузит може да доведе до инфекция в мозъка или някое друго усложнение.
Синузит – видове и класификация
Съществуват три основни вида инфекция на синусите: остра /до три седмици/, хронична /от 3-8 седмици/ и повтаряща се /чести атаки в рамките на една година/. Възпаление на околоносните кухини може да бъде класифицирано въз основа на засегнатите синуси:
- фронтални синуси /над очите в областта на веждите/;
- максиларни синуси /разположени в скулите/;
- етмоидален синус /зад основата на носа между очите/;
- сфеноидален синус /в основата на черепа/;
Лечение на инфекция на синусите
Лечението на синузит трябва да започне навреме, като е добре преди това да бъде направена консултация с лекар. Въпреки, че болкоуспокояващи и деконгестанти могат да предоставят известно облекчение, тежките инфекции на синусите се нуждаят от професионално лечение с антибиотици и дори стероиди. Този вид състояния могат да възникнат поради някакъв друг здравословен проблем като: астма, алрегичен ринит, алергия към гъби, първичен имунен дефицит, ХИВ инфекция, кистозна фиброза и др.
Едни от най-използваните методи за лечение на инфекция на синусите са с помощта на перорални деконгестанти, антихистамини, интраназални кортикостероиди и др. В случаите, когато медикаментите не действат достатъчно ефикасно, може да се прибегне до оперативна намеса. Функционалната ендоскопска хирургия е често срещан метод за разширяване на отворите на синусите, което облекчава състоянието на пациентите.