Една от най-важните връзки, разбира се, е сънят. Но колкото и разпространени да са знанията по тази тема, колкото и самите ние да сме го изпитали на гърба си, винаги има нещо ново, което доказва странната, но съществуваща връзка между съня и голямото нощно светило.
Лунният цикъл е обвързан с редица мистериозни сили - от повишаването на тежките престъпления и приемането в болница заради самоубийство до дребни несполуки в красотата. Всички знаем колко силна е връзката между красотата и положението на месечината. Не е случайно, че точно по пълнолуние дамите правят специални терапии за по-красива, здрава и млада кожа. Пак по пълнолуние е и най-доброто време да приложим маски и лосиони, за да стане косата по-гъста и лъскава.
Но сега швейцарски изследователи са открили доказателства, че лунният цикъл може да повлияе на съня. И тук не става дума само за добре познатото безсъние по време на пълнолуние. Те открили тази връзка чрез изследване на 33 здрави мъже и жени на възраст от 20 до 74 години, наблюдавани в лаборатория докато спят. Проучването ще бъде публикувано за първи път съвсем официално на 05 август в издаването Current Biology.
Нивото на мелатонин, общото време за сън и делта сънят (най-дълбокия сън, записан от EEG) достигна най-ниските си нива при пълнолуние, а най-високи са когато луната намалява. Средно времето, необходимо за заспиване и времето, за да се достигне REM-съня (сън, по време на който се появяват сънищата)се променя по точно обратния начин - най-дълъг и спокоен е сънят по време на пълнолуние и по-кратък е когато Луната става малка.
Кристиян Койхен, професор по неврология в университета в Базел и ръководител на изследването споделя, че е бил изненадан и озадачен от констатацията.
"Единственото обяснение, което може да се даде е, че може би и ние имаме лунен часовник в мозъка си, така както е установено при рибите и други морски животни", каза той. "Но ние нямаме преки доказателства за това."