Планинската хвойна е храст или дръвче, което е високо до 12 м и е от сем. Кипарисови. Среща се в планините на северното полукълбо (с изключение на Пиринеите и Апенините) до 1500 м надморска височина. Използуват се месестите шишарки на хвойната. България също доскоро беше доставчик на големи количества хвойна, но напоследък събирането на шишарките е забранено. В нашата страна хвойната се среща навсякъде (без равнините) в по-топлите югоизточни части. Шишарките са сферични, с диаметър 6—8 мм, червеникавосинкави със сив налеп. При смачкване миришат приятно и имат нагарчащ вкус. Те съдържат етерично масло (0,6—2,6%), смоли, 30—40% захари (предимно глюкоза), флавоноиди, алкохола йонол, горчивия юниперин, 5% дъбилни вещества, левкоантоциани, пектини, органични киселини и др. Етеричното масло се получава от ситно стритите шишарки чрез дестилация с водна пара. В него се срещат терпените пинен, кадинен, терпен (действуващ диуретично) и др.
Хвойната се използва като подправка за мазни, тежки ястия главно в Средна Европа. У нас се употребява рядко. Суровите или изсушени шишарки се поставят в началото на варенето на ястия от говеждо, овнешко и свинско месо, в ястия от зеле, в марината и др. Преди поднасяне на блюдото шишарките се отстраняват. Хвойната се комбинира добре с черен пипер, дафинов лист, чесън, целина, лук, магданоз, хрян, горчица. От шишарките се приготвят ароматизирани ракии и вина.
В медицината освен като диуретично и дезинфекционно средство на отделителната система шишарките се прилагат и за подпомагане на храносмилането, като отхрачващо средство, при жлъчни заболявания, камъни в бъбреците и пикочния мехур. От шишарките на хвойната се приготвя мармалад, който се използва при ревматични заболявания (1 чаена лъжичка от мармалада се смесва със същото количество мед, приема се 3 пъти на ден след хранене). При гореизброените заболявания се препоръчва приемането на шишарки (3—4 броя) 3 пъти на ден преди хранене, но само под контрола на лекар. Приети вътрешно, те дразнят бъбречния паренхим и могат да предизвикат нежелателни странични явления.