Катаракта /или както сме свикнали да го наричаме – „перде на окото”/ е заболяване, широко разпространено и древно като света. Причината е, че както много други заболявания, и то идва най-вече с напредването на възрастта. Човешкото тяло се износва, силите му намаляват и започват болежките на старостта. Добре е обаче да се знае, че катаракта може да се „отключи” и от друга болест, например от захарния диабет, силното късогледство, травматични увреждания или ярко ултравиолетово лъчение.Тя може да бъде пренесена и от майката към детето при някои заболявания на родилката.
Най-разпространената – старческата катаракта, се появява някъде след шестдесетте. Помътняването на очните лещи обаче не ни пречи да живеем нормално – само леко ни намалява комфорта. След 70-75 години обаче нещата изискват медицинска намеса. Зрението ни сериозно се влошава - виждаме като в мъгла или двойни образи, цветовете ни избледняват, ставаме чувствителни към отблясъци на светлини. Процесът е бавен, не изпитваме болка. Но ако сме немарливи към здравето си, може да се докараме и до слепота. Според Световната здравна организация почти половината от случаите на слепота по земното кълбо се дължат на нелекувана катаракта. Ето защо не е зле навреме да вземете мерки и да почукате на вратата на офталмолога – здравната каса покрива разходите по лечение на катаракта.
След прегледа при очния лекар, общо взето, не сте поставени пред дилема. С лекарствени средства можете само да забавите процеса на катаракта. Единственият начин отново да „прогледнете” е като се подложите на операция.
По-възрастните от нас са били съвременници на старата хирургическа намеса, когато „човекът с ножа” правеше дълъг разрез със скалпела и пациентът с катаракта доста време обикаляше като циклоп с превръзка на главата. Това е така, защото хирурзите имплантираха твърди лещи на мястото на увредените и това именно искаше дългия разрез. Лошото на този метод при лечение на катаракта беше и фактът, че в следоперативния период у някои пациенти се появяваше астигматизъм. Днес твърдите лещи са история.
Има различни видове меки лещи, като най-съвременните не само ви връщат зрението, загубено заради катаракта, но и коригират някои нарушения във вашето виждане. С тях, след отстраняване на увредената катаракта, ще откриете, че можете да виждате еднакво добре както наблизо, така и надалеч. Това става възможно с инплантирането на т.н. „мултифокални лещи”. Лещите не само лекуват катаракта, но и далекогледство, и късогледство. Така че, използвайте случая при операцията от катаракта и хвърлете едновременно с това очилата.
Днес при премахване на катаракта скалпелът е заменен от ултразвук, а ултразвукът вече се измества от лазерния лъч. Обикновено една операция на катаракта продължава около пет минути, преди нея не ви боцкат с инжекции за упойка –слагат ви капки в увреденото око преди и след операцията. След като отново „прогледнете”, за да избягате от инфекции и възпаление на оперираното око, ще трябва известно време да си капвате капки. А целият възстановителен процес продължава не повече от 5-10 дена. На петия ден от операцията на катаракта възстановявате до 95 процента от зрението си, след месец гоните стоте процента. Особено ако видите красив представител на противоположния пол...Насълзяването в такива случаи не е резултат от оперативната намеса при катаракта.
катаракта-