Страната ни, с многото слънчеви дни през годината, е една от най-подходящите територии за рентабилна експлоатация на слънчевата светлина, чрез използването на фотоволтаични инсталации. В България средно годишно слънцето грее над две хиляди часа. Затова е съвсем естествено, че наблюдаваме тенденция на нарастване на броя фотоволтаични инсталации. Една от целите за 2020 г. е да достигнем 6% ток от соларни централи и както изглежда тя си е напълно реалистична.
Бумът на бизнеса със соларни панели в България се състои най-вече в строежа на надземни фотоволтаични паркове, които след това се включват към националната електрическа мрежа. Според МИЕТ, към средата на 2011 г. у нас е имало действащи общо 28 мегавата мощности от този вид. Една част от тях са направени върху терени, които не стават за земеделие, други - върху някога земеделски земи, но в последствие със сменен статут.
Всички фотоволтаични инсталации са много важни и като възможност за увеличаване на чуждите инвестиции, които и без това са незначителни напоследък. Въпреки този спад, едни от малкото чуждестранни вложения напоследък, са във фотоволтаични инсталации.
Голямо предимство на фотоволтаичните централи е че те се състоят от много прости компоненти (фотоволтаични панели, фотоволтаична конструкция и инвертори, кабели и допълнителни устройства). Компонентите за такива фотоволтаични инсталации се продават от наши и чужди фирми и ги има на българския пазар.
Различна тенденция на добив на ток от слънцето у нас е съграждането на фотоволтаични инсталации като покривни системи- Това се счита за хитро от гледна точка на пазара, но за съжаление не се радва на бум поради пречките на родната бюрокрация.
Пионер в тази посока е Германия, където почти 50% от добиваната фотоволтаична енергия през 2012 г. е от е била от малки, локални фотоволтаични инсталации, разположени върху покривите на къщите. Там хората са имали двойни електромери, един за стандартната мрежа и втори за фотоволтаичната инсталация. Така са разбрали, че покривните фотоволтаични инсталации могат да облекчат домашните бюджети. При нас тази немска мечта за момента е трудно постижима заради все още тромавите процедури, но и поради технически причини – човек не може да си купи електромер свободно, различен от монтирания от ЕРП-тата. От друга страна, ЕРП-тата отказват да монтират двойни електромери и ако човек си произвежда зелена електроенергия на покрива и я подава към електропреносната мрежа, трябва да я плаща като енергия, купена от ЕРП-то.
При това положение остава другият вариант – автономни фотоволтаични инсталации без достъп до електропреносната мрежа.
Това може да са планински хижи, труднодостъпни селскостопански обекти, метео станции и други отдалечени от цивилизацията места, без достъп до електрорическата мрежа. Решението за тях е монтиране на система от фотоелектричните модули за производство на енергия, акумулатори за съхранение на енергия и енергийни уреди.
Това е начин труднодостъпните места, които обикновено са част от големи природни резервати, където рядко стъпва човешки крак, да бъдат снабдени с електричество по един прост и екологичен начин, без това да пречи на екосистемата.
използването на фотоволтаични инсталации -