Вижте как болни от рак могат да преодолеят хроничната умора!
Страшната болест пречупва човека, дори този с най-силна вътрешна съпротива. Пациентите със злокачествени заболявания са измъчвани от постоянна умора. Тя се проявява в различни фази на заболяването – при първите симптоми, при диагностицирането, по време и след назначаваното лечение. Тази хронична умора пречи на хората да изпълняват всекидневните си планове дори когато здравето им е стабилизирано по отношение на основното заболяване.
Въпросната умора не зависи от режима на живот, включително най-щадящия, отбелязват от medportal.ru. Няма връзка с продължителността на съня и осигурената почивка, коментират американски учени. Обобщението им почива на клинични изследвания с онкологично болни пациенти в клиника в град Рочестър, Минесота. Екипът, ръководен от д-р Дебра Бъртън, е публикувал проучванията си в авторитетното издание Journal of the National Cancer Institute.
Бъртън и колегите й съобщават, че хроничната умора на раково болни пациенти може да се преодолее чрез екстракт от женшен. По принцип идеята за използване на чудодейните корени не е оригинална – но как точно може да заработи в подобни случаи? За проучването са били ангажирани 364 онкологично болни пациенти, които били на лечение в базовата клиника на Бъртън. Половината от тях в продължение на осем седмици приемали капсули с екстракт от корени на американски женшен в дневна доза от 2 000 милиграма. Втората група била оставена на плацебо. Всички доброволци били задължени да отговарят на въпросите в анкета, насочена към усещането им за умора. Отговорите се обобщавали и класирали в 100-балова таблица. При старта на експеримента средната оценка за степента на умора у всички била около 40 бала.
След контролния срок при групата на женшенови капсули било отчетено повишение (подобрение) с около 20 бала. В плацебо-групата също имало положителна промяна, но само с 10 бала. При бал 60 може да се счита, че един онкологично болен пациент е в състояние да живее и дори да работи в по-добър комфорт и без изгребващото усещане, че силите му са изтекли.
Екипът на д-р Бъртън смята, че екстрактът от женшен наистина може да подобри кондицията и самоусещането на пациентите. Но следва и предупреждението да не се прибягва до самолечение. Въпросът е в това, че не е ясно дали хранителната добавка от женшен, която ви е достъпна, е същата като тази от американската клиника. Не се знае също дали екстрактът е съвместим с лекарствата, които един или друг пациент приема – те все пак не са еднакви. Дебра Бъртън е обявила, че в изследването има рационално зърно и екипът й продължава да търси отговори на вече възникващите въпроси за практиката на откритието.