Разрешено е само пренасянето им в салона, но не и използването. Което води до много недоразумения. А се пренасят с ръчния багаж поради риска устройството да прегрее в багажното отделение и да възникне пожар. Вече са регистрирани няколко подобни случая. Решението е взето от ИКАО – международната организация на гражданската авиация. Така потребителите на електронни цигари се оказват в трудно положение – цигарата е под ръка, но не може да се използва.
Причини за забраната
В течение на десетилетия на пасажерите се втълпява, че пушенето в самолета е изключително опасно. Действително, материалите, с които е тапицирана вътрешността на самолета са лесно запалими и, ако на борда възникне някакъв проблем с незагасена цигара, то ще се разгори пожар. Това изобщо не се отнася до електронните цигари, но все още много хора, които не правят разлика между тях и другите цигари, между дима и парата. Затова стюардесите оправдават забраната за употреба на електронни цигари с обяснението, че другите пътници се притесняват.
Далече от реалността е и другата причина за забраната – електронните цигари пречат на навигацията. Преди 20 години, мобилните телефони пречеха на работата на уредите в самолета, но вече дори телефоните не са такива, още по-малко електронните цигари излъчват радио сигнали. Трябва да отбележим, че молбата към пътниците да изключат електронните устройства се отправя само при излитане и кацане.
Реалната ситуация
Забраната се нарушава често и очевидното решение е тоалетната. Това дори се препоръчва понякога от стюардесите. По принцип, парата от електронната цигара не може да задейства датчика за дим. Но ако се издуха директно в тази посока, може и да се задейства от плътността на парата. Слуховете, че в самолетите са поставени нови датчици, които регистрират и парата, за сега не са потвърдени, нито са обявени от авиокомпаниите.
Има смелчаци, които ползват електронната си цигара направо в салона, като използват течност с високо съдържание на пропиленгликол, която бързо насища организма с никотин и отделя по-малко пара. Такава електронна цигара може и да остане незабележима. А ако след дръпването от цигарата, дъхът се задържи няколко секунди, пара практически няма.
Дали да се съобщи на стюардесата за желанието да се ползва цигарата или не, е спорен въпрос. От една страна, действието е забранено, но от друга, ако не се използват думите „цигара" и „пушене", а нещо като „моето устройство за никотин", реакцията няма да е толкова негативна. Във всеки случай, добре е в самолета да се носи някое по-евтино устройство, защото то може да бъде конфискувано. Ако електронната цигара е малка, лесно може да се скрие в ръкава.
Всички тези съвети са предназначени само за силно зависими от никотин, за които дългите полети могат да се превърнат в мъчение, а никотиновите дъвки и пластири не са вариант.
Разнообразие от електронни цигари можете да откриете на адрес: https://www.gigadrinks.com/category/182/elektronni-tsigari.html