Дублираното съдържание в сайта, определено не действа в полза на класирането му в търсачките и неговото индексиране. Ще се опитаме да ви представим, какво точно представлява това дублирано съдържание и как да го избегнете. Общо взето можем да разделим такъв тип повтарящо се съдържание на два основни вида – външно и вътрешно.
Дублирано съдържание с външен характер
Тук става въпрос за откровена кражба от съдържанието на сайта ви. Тоест вие качвате уникално и специфично за сферата на бизнеса си уеб съдържание, но някой го копира и го поставя на друг сайт. Въпреки закона за правата ви на уникален автор на съдържание в интернет, нямате много опции за действие и предпазване. Можете единствено да помолите да премахнат от другия сайт откраднатото от вас съдържание или да го пренапишете изцяло! Глобалната търсачка, няма как да разбере, чие е авторството, тя просто засича дублиране и това никак не е добре за сайта ви и класирането му, затова внимавайте!
Дублираното съдържание с вътрешен характер
За разлика от външното, вътрешното дублиране зависи изцяло от създателите на сайта. Понякога то е направено от незнание или по-лесно да се попълнят категориите на сайта. Докато, понякога и в по-чести случай, то е плод на грешки генерирани при самото програмиране. Ето и кои са най-честите, от които да се предпазите:
Дублирано съдържание при създаване на страници и сортиране – като цяло неволните дублажи при създаването на един сайт, се срещат по-често в онлайн магазините. Това дублиране идва най-вече от изграждане на неправилна структура на страниците. За да избегнете тази грешка, би трябвало да използвате тагове, като rel=”next” и rel=”prev”. По същият начин, когато в онлайн магазина си сортирате продукти по цена или категория например, може да се получи дублаж. За да се избегне той е нужно да забраните индексирането на тези си страници, чрез файла robots.txt. Можете също да използвате и функцията rel=”canonical”, която е по-доброто решение.
Дублираното съдържание в сайта може да се получи неволно и от създадена версия за отпечатване на сайта ви или пък при обработка на заглавната ви страница. При втория случай най-удачното решение е да се направи пренасочване с 301 от файла .htaccess.
Много често дублиране на целия сайт се получава и когато искате да премахнете www от неговото име. Много е важно да знаете, как работи йерархията в сайта ви. Така например архивните страници и тези с етикети в блоговете най-често е препоръчително да се забранят за индексиране, за да се избегне дублирането. Това, обаче e нож c 2 остриета, защото Гугъл не харесва тази практика. Затова дублираното съдържание е желателно да се маркира, като такова с тага rel=”canonical”.