В течение на около 4-5 години, в периода 2004-2008 г, българските строителни предприемачи и имотни брокери рекламираха България като място, в което имотът може да донесе огромен доход от около 15 процента на година. Това беше една от причините британски и ирландски граждани да “полудеят” по българските имоти и да започнат масовото им изкупуване в този период.
Дори и да не са вярвали, че могат да получат доход от отдаване под наем на имот в България в размер на 15 процента, мнозина чужденци са си правели сметката, че спокойно могат да имат доход в размер на 10-12 процента годишно от българските си жилища. И статистическите данни на сериозни имотни портали показват, че през упоменатия период това наистина е било възможно. В класацията на световния имотен портал Global Property Guide от 2007 година, България се е нареждала на 3-то място сред около 40 държави по доходност на имотите си. По-конкретно, през 2007 година българските жилищни имоти са носели средногодишен доход от наеми в размер на 10,6 процента – доходност, която двукратно е превишавала доходността от лихвите по банковите влогове. По данни на българските агенции за имоти, в първата половина на 2014 година доходността от жилищните имоти при отдаване под наем е средно около 6,2 процента, което значи, че за 6 години доходността на жилищата е паднала почти наполовина.
Доста по-стабилен от пазара на жилищата е пазарът на обработваемата земя. Докато цените на апартаментите се срутваха през годините на кризата, цената на земите не само не падна, но дори обратното – повишаваше се с по около 10 процента годишно. Приблизително с толкова растеше и рентата от земеделската земя. Ако преди 6-7 години собствениците на земята получаваха средна рента в размер около 15-20 лева на декар, то през 2013 средната рента се вдигна до около 30-35 лева за декар. Най-скъпите земи и най-високите ренте са в североизточна Добруджа – цената на декар земеделска земя там стигна до 1000 лева на декар, а рентата – до 100 лева на декар.
Доходността от отдаване под наем на бизнес имоти – офисни помещения, магазини, индустриални халета, склаводе и други, винаги е била по-висока от доходността при жилищните имоти. Въпреки, че след 2008 година наемите на бизнес имотите също паднаха драстично, те все още са добър вариант за печалба и отлична алтернатива на банковите влогове. В София през първата половина на 2014 година наемите на офисите, в зависимост от местоположението на сградата и от други фактори, се движат между 8 и 13 евро на квадратен метър.
От сайта на агенцията за имоти в Бургас Sunny BG може да научите повече актуална информация за цените на имотите и размера на наемите в Бургас и в страната.