Добре ли е да мислим за себе си в трето лице?
Ако преживяваме тежки емоционални сътресения и сме на границата на депресията – можем да си помогнем с проста терапевтична игра. А тя е: да мислим за себе си в трето лице. Това помага да управляваме емоциите си, които в трудни моменти ни тласкат към погрешни решения и постъпки.
Раздялата с любим човек, смъртта на близък, безпаричието, тежка болест, остаряването – през такива изпитания преминава всеки човек, коментират от medikforum.ru. За много хора тези преживявания са съсипващи. Тежкият стрес може да премине в депресия, която допълнително да отрови нечий живот задълго, ако не и завинаги. Знае се, че депресията сама по себе си може да стане причина за някакви психически и физически увреждания и дори за тотална загуба на интерес към живота.
Учени от Онтарио и Мичиган са наблюдавали продължително време хора, преживели стрес при остри травматични ситуации. Те забелязали, че най-добре идват на себе си, стабилизират се, преодоляват изпитанието онези, които са способни да се абстрахират от личното си участие в проблема. Да наблюдават нещата като че ли отстрани, един вид – да мислят за себе си в трето лице. Докато един човек е потопен и привързан емоционално към даден проблем, той е склонен да действа прибързано и да взема неразумни решения. И подобно поведение не е присъщо единствено на хората с по-малък жизнен опит. Научният екип се убедил, че не е задължително с възрастта човек да става по-разсъдлив и мъдър.
Това са първите изводи, до които психолозите достигат при анализа на въпросния комплексен проблем. Екипът всъщност демонстрира ефективността на техника, наречена “методика на отвлеченото мислене”. Именно тя помага на даден човек да се справи с проблемите и да взема балансирани и разумни решения при случаи на сериозни личностни изпитания. Професор Игор Гросман от University of Waterloo в Канада разкрива, че тази техника в научните среди е популярна като “парадокса на Соломон”. Става дума за библейската личност – цар Соломон бил всепризнат мъдрец, който никога не грешал по отношение на другите хора. Той обаче не бил в състояние да решава мъдро за себе си, за собствения си живот. Експериментите, за които става дума, доказват, че парадоксът на Соломон може да се преодолее. Достатъчно е човек да мисли за себе си в трето лице, т.е. да се абстрахира от личните си преживявания при решаването на един проблем. Тогава решенията и постъпките могат да бъдат много по-точни, продуктивни и балансирани. По-лесно се преодоляват раните от стреса, а опасността от депресия отшумява.
Дали приемът на една популярна хранителна добавка - ЕКСТРАКТ ОТ ГИНКО БИЛОБА ПЛЮС на COMPLETE PHARMA може да подобри способността на стресирания човек да вземе точно решение в една критична ситуация? Този продукт е разработен съобразно проверени практики на народното лечение; използвани за модерни производствени технологии и в крайна сметка е налице добавка с положителен ефект, годна за продължителен прием. От lekuva.net одобряват програмите с прием на биоактивен продукт от гинко билоба с добавен екстракт от зелен чай и витамин С.