Цветни райета в диагонална посока
Такива диагонални цветни райета (фиг. 1-92) се употребяват при плетене на пуловери най-често с остри деколтета.
Тези райета се плетат най-лесно по начина, по който се плете жакардовата плетка (фиг. 1-93), т. е. исканите диагонални райета се отбелязват върху карирана хартия, като всяко квадратче отговаря на една бримка. При плетенето за всеки цвят се употребява отделно кълбо според наклона на райето, като при всеки ред се навлиза от единия цвят в другия с по една, две или повече бримки.
Тръбообразна плетка
Тръбообразно плетене на две игли става по следния начин. Нанизват се по равно четно число бримки на две игли, които се поставят една върху друга. Взема са една спомагателна игла, но със същата дебелина и с нея се изплита една бримка от горната игла, след това се поема една бримка от долната игла, без да се плете, като конецът минава пред изплетената бримка. Плете се отново една бримка от горната игла и т. н., като това се повтаря до края на реда. На следния ред третата игла отпада и се плете само на останалите две игли, като неизплетената бримка от първия ред се изплита, а пък изплетената само се поема, като конецът минава пред нея и т. н. . Така се плетат всички останали редове, докато се получи желаната дължина. По този начин се плетат колани, грезрамки и други.
Плетене на скъсени редове
Когато се налага плетката от едната страна да стане по-дълга, отколкото от другата, обикновено се прибягва до така наречените скъсени редове, т. е. редове, в които бримките не се изплитат до края няколко пъти последователно. Такива редове се прилагат при направата на пенсове на дамски блузи, задната част на детски панталонки, бански костюми и др.
За да се избегне образуването на дупки в средата на плетката, първата бримка веднага след обръщането на плетката се поема, без да се плете, а останалите бримки се изплитат.
Когато се плете жилетка в лицева плетка а бордюрът е в превит ластик, постъпва се по същия начин, т. е. лицевата плетка се плете до ластичния бордюр и се връща обратно, без да се плете бордюрът. Това се прави на две-три места по дължината на бордюра, защото при един и същ брой редове на плетката и на ластичния бордюр последният дава по-голяма височина