Частите на човешкото тяло стареят с различна скорост
Учени от Калифорнийския университет в Лос Анжелис откриха, че във всички тъкани и органи на човешкото тяло има биологически “часовник” с информация за точната им възраст.
Стареенето на органите и тъканите в едно и също тяло не протича с еднаква скорост, описват тезата от medportal.ru. Така например тъканите на млечната жлеза остаряват по-бързо от тези на сърцето, твърдят от екипа. Засичането на точната възраст по разработена от учените методика става чрез проследяването на специфични ДНК-маркери. В хода на изследванията били открити любопитни неща. Например клетки на деца, болни от протогерия (генетично заболяване, изразяващо се в преждевременно стареене) съответствали напълно на календарната възраст на малките пациенти – въпреки очакванията, че ще са много по-стари.
В случай на рак тъканите, които са в съседство с тумора, са средно с 12 години по-стари, а самите ракови клетки са с 36 години по-стари от другите тъкани в организма. Биологичната възраст на някои тъкани, взети от мозъчен тумор у дете, били по-стари от организма като цяло с цели 80 години.
Учените са на мнение, че в тези показатели е отговорът на въпроса защо ракът на гърдата е най-разпространеното онко заболяване сред жените, и защо по принцип възрастта е рисков фактор при появата на рак у двата пола.
Една друга особеност също изненадала изследователите: при раждането и в детска възраст биологичните часовници се движат много бързо, а към 20-та година забавят хода си. Направен бил и специален опит със стволови клетки. Учените взели зрели клетки, които препрограмирали в ембрионални – способни да се специализират в клетки от почти всички типове. Всички получени в резултат на опита клетки имали възраст, съответстваща на току що роден човек. Излиза, че препрограмирането е върнало възрастта на клетките към нула – т.е. че е възможно рестартиране на биологичния часовник. Друг въпрос е доколко биологичният часовник контролира стареенето. Ако се окаже, че това наистина е така – терапевтичната намеса в механизма ще може да стане път към вечната младост.
Откритието на групата вече е патентовано от Калифорнийския университет. Сега екипът проверява как се отразява на стареенето спирането на биологичния часовник и носи ли подобно спиране риск от ракови заболявания.
Може ли да се съкрати пътят от лабораториите до рафтовете на аптеките? Кога подобни технологии ще заработят за масата потребители? Неизвестно – очевидно безсмъртието и вечната младост са само за избраници? Разбира се – има масови продукти, които са в състояние да забавят хода на биологичния часовник, да овладеят стареенето и да продължат приятната част от живота ни. Хранителната добавка ЕКСТРАКТ ОТ PANAX ЖЕНШЕН ПЛЮС на COMPLETE PHARMA е един от вариантите. Продуктът е доказал на практика способността си да подобрява клетъчното хранене, да стабилизира имунната защита и да действа като отличен антиоксидант – все важни детайли на работещите анти ейдж програми.