Както видяхме, първата стъпка за започване на една плетка е нанизването на халки върху една от иглите. Така нанизаните халки се наричат бримки. Всяка бримка има форма на знака V и се състои от горен край, наречен глава на бримката, и от две странични стълбчета, които се наричат ляво и дясно стълбче или преден и заден конец на брим¬ката (фиг. 1-8).
Различаваме два вида основни бримки: 1) лицеви бримки и 2) опакови бримки.
Лицеви бримки
Лицевата бримка е най-обикновената бримка и служи за основа на всички плетки. Тя се образува главно по следните два начина.
І-ви начин. Върху лявата игла е направено първоначалното заплитане, т. е. бримките са нанизани върху нея и конецът е поставен зад иглата. Върхът на дясната игла се вкарва в средата на първата бримка, конецът зад иглата се поема, като се намята върху дясната игла и се изважда нова бримка (фиг. 1-9 а). Бримката от лявата игла се изпуска, а новообразуваната остава върху дясната игла. По този начин се получава първата бримка, изплетена на лице. За всяка следваща бримка горните движения се повтарят. Така се плете, докато всички бримки от лявата игла се прехвърлят върху дясната. Изплетените по този начин бримки образуват изплетен в лицева плетка ред.
Този начин на плетене на лицевата бримка съответствува на първия начин на плетене на опаковата бримка, който се описва по-долу.
ІІ-ри начин. При този начин на плетене на лицевата бримка конецът от показалеца се намира пак отзад, но с тази разлика, че сега върхът на дясната игла се вкарва отпред в предния конец на бримката от лявата игла, а конецът от показалеца се поема от дясната игла, като минава под нея, и се изважда бримка (фиг. (1-9б). Този начин на изплитане на лицевата бримка съответства на втория начин на изплитане на опаковата бримка.
Опакови бримки
І-ви начин. За да се образува бримка, изплетена на опако, се постъпва по следния начин. Върху лявата игла се нанизват необходимите бримки. Конецът, с който ще се плете, се намира пред иглата. Върхът на дясната игла се вкарва отзад в първата бримка, конецът пред иглата се поема, като минава под дясната игла, и се изважда бримка (фиг. 1-10а). Изпуска се бримката от лявата игла и новообразуваната бримка остава върху дясната игла. По този начин се получава първата бримка, изплетена на опако. За всяка следваща бримка горните движения се повтарят. Плете се така, докато всичките бримки, нанизани на лявата игла, се прехвърлят върху дясната. Изплетените по този начин бримки образуват един ред, изплетен в опакова плетка.
Този начин съответствуа на първия начин на изплитане на лицева бримка.
ІІ-ри начин. При този начин на плетене на опакова бримка конецът се намира пак пред иглата, но с тази разлика, че сега върхът на дясната игла се вкарва в предния конец на бримката отдолу, а конецът от показалеца се поема от нея, като минава над иглата, и се изважда бримка (фиг. 1-10а). Този начин на изплитане на опакова бримка съответствува на втория начин на изплитане на лицева бримка, описан по-горе.
Много често описаните по-горе начини на изплитане на лицева и опакова бримка се смесват, вследствие на което се получава неравномерна плетка. Ето защо изплитане на лицева бримка по първия начин трябва да се редува с изплитане на опакова бримка по първия начин, а изплитане на лицева бримка по втория начин — с изплитане на опакова бримка по втория начин.
Други видове бримки
Изпуснати бримки
За да получим изпусната бримка (фиг. 1-11), трябва да се направи допълнителна бримка, която се изважда от конеца между
двете бримки в мястото, откъдето изпуснатата бримка трябва да почне. След като се изплетат няколко реда, наддадената бримка от лявата игла се изпуска и не се поема от дясната. Изпуснатата по този начин бримка се разплита до мястото, откъдето е наддадена, и образува ажур, който дава декоративен ефект.
Кръстосани бримки
Кръстосана бримка от ляво на дясно върху лицевата страна на плетката (фиг. 1-12). Върхът на дясната игла се вкарва отзад във втората бримка от бримките на лявата игла, като иглата минава зад първата бримка, а втората бримка се изплита в лицева плетка. Изплита се и първата бримка в лицева плетка, след което двете бримки се разхлабват и се прехвърлят от лявата върху дясната игла.
Кръстосани бримки от ляво надясно върху опаковата страна на плетката (фиг. 1-13). Първите две бримки, без да се плетат, се прехвърлят от лявата игла върху дясната, кръстосват се, като втората минава пред първата, поемат се отново от лявата игла и се изплитат на опако. По този начин се получава кръстосването на тия две бримки.
Кръстосани бримки от дясно на ляво върху лицевата страна на плетката (фиг. 1-14). Върхът на дясната игла се мушка отпред във втората бримка от бримките, нанизани върху лявата игла, като се минава пред първата бримка, изплита се втората бримка на лице, след което се изплита и първата бримка също на лице; двете бримки се разхлабват и се прехвърлят от лявата игла върху дясната.
Кръстосани бримки от дясно на ляво върху опаковата страна на плетката (фиг. 1-15). Върхът на дясната игла се вкарва във втората бримка от бримките, нанизани върху лявата игла, като се минава пред първата бримка, изплита се втората бримка на опако, след което се изплита и първата бримка също на опако, и тогава двете бримки се пренасят от лявата върху дясната игла.
Удължени бримки
Тези бримки също се плетат с декоративна цел (фиг. 1-16). Те се получават, като всяка бримка се плете лицево и конецът се намята два или повече пъти около иглата. Следващият ред се плете също на опако и се взема само една от наметките на опако, като по този начин се получава удължена бримка.
Двойна бримка
За да се получи двойна бримка (фиг. 1-17), върхът на дясната игла се мушка в средата на бримката, разположена под бримката за плетене, и се изплита бримка на лице. Горната бримка изглежда като наметка и придава на плетката декоративен ефект. Тази бримка не трябва да се смесва с „две бримки, изплетени заедно", или с „една бримка, изплетена два пъти".