Билярдът се превръща в една от най-популярните игри в България. Едва ли е останал град, в който да няма поне едно заведение с билярдна маса. И въпреки,че днес голяма част от хората поне са опитали да играят билярд и да разберат правилата, тази древна игра се приема сравнително късно в страната ни. Годината е 1989, когато се усеща навлизането на билярдните маси и пособия и страстта към играта. Като първа година на съвременния билярд се счита далечната 1429-та. Според някои източници това е годината, в която кралят на Франция решава да пренесе играта на крокет на закрито, за по-голямо удобство в самите свои покои. Луи XI поставил парче трева върху маса, а вместо металните пръчки за крокет, използвал други удобни и по-леки. Години след това играта на билярд се превръща в запазена марка на аристократите и висшето общество. Първият обществен салон за игра на билярд се открива в Англия. Той бързо се превръща в едно от най-посещаваните места от висшето общество.
Правилата на играта от онзи начален са доста изменени, за да бъдат познатите ни днес. Щеките и масите за билярд също преминават през доста промени. Интересен факт е, че в началото топките са били търкаляни с дебелата част на щеката.
Уникална билярдна маса е изработена по случай юбилейна изложба на кралица Виктория в Манчестър, през 1887 г. Бордюрите й са изписани с цитати от Шекспир и Байрон. На бордюрите са резбовани портрети на исторически личности. В комплект с дърворезбованата маса за билярд има и дърворезбован гардероб, на който са изобразени няколко важни периода от живота на кралица Виктория. Тази билярдна маса се счита за най-скъпата в света.
В наши дни любителите на билярдната маса оценяват качествата на играта и въздействието върху психическото и физическото състояние на човека. Концентриран в целите на билярда играчът значително понижава напрежението и умората. Играта "Билярд" развива стремеж към успех и усъвършенстване, стратегическото мислене, прецизността на движенията и силата на удъра. Билярдът не изисква физическа подготовка, няма възрастови ограничения, нито полови.
С развитието на Новия свят билярдът става достъпен за всеки. Започват да се организират турнири с награден фонд. Все повече младежи се насочват към този спорт и търсят реализация като спортисти именно с билярда. Турнирите по билярд набират сила и в България през последните години. Страната вече намира място сред останалите държави, в които билярдът е все по-популярен спорт. България дори е домакин на международни турнири по билярд, с участието на световноизвестни състезатели.
За информация тук https://tatbilliard.bg/