Само няколко сурови зими, непочистени пътища и обилни снеговалежи и повечето шофьори вече започнаха да вземат на сериозно шофирането на автомобилите със зимни гуми. Но въпреки множеството инциденти и предупреждения от КАТ и ДАИ, то в пространството продължават да витая всякакви мнения и митове за това дали трябва да изберем зимни или да останем с летните гуми през студените месеци. На практика, основните колебания са три:
- Трябва ли да задължително да шофираме със зимни гуми през студените месеци от октомври до април? - ДА
- Какви са предимствата и недостатъците на зимните гуми? – Много са
- Има ли закон, който да ни задължава? - НЕ
Но с отговарянето на тези три въпроса не решаваме проблемът с това, шофьорите сами да се убедят, че когато става дума за заснежена, заледена и студено-мокра настилка, шофирането със зимни гуми прави автомобила много по-стабилен, сигурен, а и повишава значително удоволствието от шофиране. Ето и 5-те най-обсъждани въпроса разгледани през призмата на онлайн магазин за зимни гуми
E-gumi.
Въпрос първи: Какво представляват зимните гуми?
Зимните гуми придават на автомобила по-добро сцепление на автомобила с пътя при температури под 7 градуса по Целзий. Те са подходящи не само при заснежен, но и при заледен, заскрежен, студен и мокър асфалт. Направени са от по-мека гума, което включва примес с много по-големи количества естествена гума без добавки. Второ, повърхността на блоковете на протектора е покрита с малки назъбени цепки – наречени ламели. И трето, те разполагат с по-дълбоки бразди на протектора, отколкото конвенционалните всесезонни и летни гуми.
Въпрос втори: При какви условия зимните гуми са задължителни?
На практика дойде ли месец октомври то най-добре е да се подсигурим и поставим зимните гуми на своя автомобил. Препоръчително е също така техния ДОТ да бъде не по-голям от 3 години. Те придават значително по-добро сцепление на автомобила при студен, мокър, заледен, заскрежен и заснежен асфалт. Тайната на тяхното по-добро поведение на пътя през този период от годината е тяхното сцепление благодарение на ламелите, осигуряващи добро захващане на гумата за пътя при нейното въртене. Мекият материал, от който са изработени, също спомага за вкопчването на автомобила за пътната настилка и това го прави изключително стабилен и сигурен.
Въпрос трети: При какви услови трябва да шофираме със зимни гуми?
Най-добре е да се застраховаме и поставим зимните гуми към средата на месец октомври. Това се налага тъй като обилните и студени валежи от дъжд зачестяват. Ниските температури рано сутрин също така водят до изключително коварно заледяване на асфалта, което е недоловимо за обикновеното човешко око. Най-неприятни са участъците при надлези, тунели и мостове, където има течение и наличие на оттичащи се води. Затова, най-добре е да ги поставим месец октомври и да останем с тях до края на месец април поради силните пролетни дъждове, които могат да предизвикат риск от аквапланинг.
Въпрос четвърти: Трябва да ли да сменим и четирите гуми със зимни?
Отговорът на този въпрос е категорично – ДА. Дори и автомобилът ви да е с предно предаване и вие да искате да смените само предните две, то това ще позволи на задните да ви поднесат неприятни изненади при спиране.
Въпрос пети: Задължително ли е шофирането със зимни гуми в България?
Не. Задължително е обаче каналът на гумата да е минимум 2мм. Това е с 0,4мм повече отколкото при летните гуми. В „Законът за движение по пътищата" никъде не се споменава към днешна дата за подобно задължение, но ние силно ви препоръчваме да шофирате със зимни гуми през зимата. Така ще бъдете по-спокойни за вас, пътниците и останалите участници в движението.