Стартирането на бизнес от нулата може да бъде стресиращ процес и в него да направим изключително много грешки. Разбира се, грешките могат да бъдат от всякакво естество, но в много случаи те не са никак малки и хиляди предприемачи се намират в задънена улица.
В теущата статия ще поговорим за това как стартирането на собствен бизнес или проект може да бъде вълнуващо преживяване, но и в същото време стресиращо, изискващо почти цялото ви време и ресурси.
Ще се спрем на 5 ключови грешки, които много предприемачи допускат, като ще дадем примери с идеи за ефективно целеполагане, анализ на дейността, изграждане на бизнес стратегия и изпълнението на стъпките към постигането на крайната цел.
1. Страхът от грешки — може да звучи познато, но в началото всички се притесняваме да не допуснем грешки от които можем да съжаляваме на по-късен етап. Разбира се, това не трябва да бъде определящ фактор във взимането на решения и рискът трябва да бъде "премерен". Все пак, страхът парализира, а не бихте искали да саботирате развитието на бизнеса си още в самото начало, нали?
2. Действате сами — доказано е, че хората сме социални същества, а създаването на успешен бизнес изисква постонянната комуникация с хора на различни нива. Разбира се, за тези от вас, които биха желали професионална подкрепа и менторство, можете да очаквате доказан професионализъм от Магдалена Бонев - бизнес консултант.
3. Не заделяте бюджет за маркетинг — маркетингът е в основата на успешния бизнес. Истината е, че с напредването на дигиталната среда, много ниши бизнеси имат нужда от онлайн репутация, която може да бъде осъществена чрез използването на канали като маркетинг в социалните медии, копирайтинг, изграждане на уебсайтове, SEO и други.
4. Подценявате себе си и бизнес идеята — много хора занижават целите още от самото начало. В случая не говорим за очакване на колосални приходи през първите месеци, а недостатъчните усилия да се изкара брандът наяве. По този начин вие само забавяте положителните резултати.
5. Нямате търпение — търпението съчетано със целенасочена работа, ясна бизнес стратегия и делегирането на задачи на правилните хора във екипа ще донесат резулталти бавно, но славно. Все пак, Рим не е построен за един ден.
Финални думи
Бизнесът може да се определи като отглеждането на дете, като процесът изисква постоянна саможертва, правилна визия за нещата и разпределяне на бюджета според важните задачи, които трябва да бъдат приоритизирани.
Днес, по лесно от всякога, е да намерим удачния бизнес консултант, защото това ще ни спести много време и най-вече грешки.