Възрастният човек може волево да изхвърли нежеланото чуждо тяло, попаднало в глътката му. Малкото дете обаче не е в състояние да направи това и попадналото в глътката чуждо тяло цррдължава своя път надолу. Ако е с малки размери, тялото попада в стомаха, а след това достига тънкото и дебелото черво и се изхвърля след ден-два.
По-едри тела, като например метали, стъклени и пластмасови топчета, копчета, монети, костилки от кайсии, части от играчки и др., често се задържат в някое от нормалните стеснения на хранопровода и могат да останат там за продължително време.
Особено опасни са острите предмети- кабари, карфици, кости от риба, които се забиват в лигавицата, дори могат да пробият стената на хранопровода и да доведат до тежки възпалителни усложнения.
При задържане на чуждото тяло в хранопровода детето се оплаква от затруднение в гълтането и невъзможност за гълтане, тежест зад гръдната кост, болки. Чуждото тяло може да се открие чрез рентгеново изследване само ако е непрозрачно за лъчите. В противен случай се налага изследване чрез специален прибор с който може да се постигне и изваждане чуждото тяло.
При всеки случай на погглъщане на чуждо тяло, дори само при съмнение за такава злополука, детето трябва да бъде заведено при лекар без забавяне.