Черен пипер. Възбужда апетита, усилва секрецията на храносмилателните жлези. При употреба на по-големи количества черният пипер може да предизвика възпаление на лигавиците на стомашно-чревния канал, бъбреците, жлъчните канали и черния дроб.
Бахар. Употребява се като подправка на ястия, месни и рибни консерви, кетчуп, различни сосове, колбаси и др.
Дафинов лист. Представлява изсушените листа на вечно зеленото растение благороден лавър. Употребява се като подправка на различни месни и рибни ястия, сосове и консервирани храни. В ястията трябва да се прибавя 5-10 мин. преди края на топлинната обработка, тъй като при по-продължително варене им придава горчиво-тръпчив вкус. Дафиновият лист не бива да се използва като подправка от хора, които страдат от гастрит, язвена болест, колити, бъбречни и чернодробни заболявания.
Поради инсектицидното му действие в някои страни се използва за приготвяне на мас против въшки и други паразити.
Ванилия. Употребява се като подправкаа в сладкарството,спиртно-ликьорената промишленост и парфюмерията. Не дразни стомаха и червата.
Канела. Кората на канеления храст съдържа етерични масла, канелен алдехид и други съединения. Като подправка канелата се използва в сладкарството. Тя подобрява апетита, намалява образуването на газове в червата, успокоява стомашните болки и чревни колики, проявява противовирусно и противобактериално действие.
Карамфил. Употребява се като подправка в сладкарството и консервната промишленост или производството на разхладителни напитки, медовина и др. Карамфилът подобрява храносмилането и действа ободряващо. Карамфиловото масло действа силно антисептично и намира приложение в стоматологията.
Мускатов орех (индийско орехче). Употребява се за ароматизиране на различни сосове, плънки и ястия от дивеч, месо, зеленчуци и хлебни изделия. Счита се, че тази подправка тонизира нервната система.