Чревната непроходимост представлява нарушение в преминаването на газовете и съдържимото на червата, което може да бъде до степен на пълно спиране. Непроходимостта може да бъде предизвикана от механични причини, а когатс такива липсват, може да се обуславя от динамични или функционални
моменти.
Основни форми на механичната чревна непроходимост са запушването и преплитането на червата.
Запушване на червата се развива при стеснение или залущ-ване просвета на червото от чужди тела, жлъчни камъни, глисти, възпалителни процеси, тумори. Запушващата форма на чревната непроходимост се развива бавно, болките са тъпи и обикновено недобре локализирани.
Преплитане на червата е много тежка форма на чревна непроходимост, протича с бурни явления и може да заплаши живота «а болния в близните часове я дни. Бурните явления и бързото влошаване състоянието ,на болния се дължат на това, че още в началото на заболяването се притиска мезентери-умът на червото, през който минават кръвоносните съдове и нервните окончания.
Според механизма ла възникване преплитането на червата може да бъде 3 вида:
Волвулус — усукване на мезантериума ,на червото по неговата ос. При завъртване на чревната гънка отначало се притискат вените и се нарушава оттичането на венозната кръв, червото посинява я стената му отича. По-късно се запушват и артериите, храненето на червото се нарушава, стените не-кротизират и се идва до пробив и развитие на перитонит. Началните признаци на волвулуса са бурни, с внезапна болка в корема, повръщане и спиране отделянето на газове.
Инвагинация — среща се по-често у децата, и то през първата година от живота им, я засяга повече момчетата. По същество инвагинацията представлява вмъкване на част от червото в съседна чревна част. Такова състояние могат да предизвикат диариите, както и промяната в хранителния режим. При по-големите деца и възрастните инвагинацията може да се получи при полип, кълбо от глисти, жлъчни камъни. Най- често инвагинацията се локализира между края на тънкото и началото на дебелото черво.
У кърмачетата инвагинацията започва обикновено по време на сън или кърмене. Без предварителни смущения детето изплаква от болки в корема, става неспокойно и отказва повече кърма. Болките са на пристъпи през няколко минути, после разредяват и дори може да има известен период на лъжливо благополучие. Болките са съпроводени от повръщалия. Детето побледнява (за разлика от здравото кърмаче, което се зачервява от плач). Важен белег на инвагинацията (особено у децата) е изхождането на оскъдно количество слузесто-кървави изпражнения. Освен това в паузите без болки може да се опипа подутина в корема, подобна на колбас, която има цилиндрична форма, мековата е на пилане и отчасти подвижна.
При подозрение за инвагинация следва веднага да се потърси лекар. Не се предприема никакво самолечение.
Инкарцерация (заклещване) — представлява вмъкване на чревна гънка или на част от перитонеума (коремницата, булото) през някакъв отвор та коремната стена или вътре в корема.