Чешка Тения (Ехинококоза)
Ехинококозата е паразитоза, която при човека се обуславя от проникването и развитието в различни органи на ларвите на кучешката тения. Човекът и някои тревопасни животни см междинен, а кучето — окончателен гостоприемник на кучешката тения.
Тенията има много малки размери, съставена е от 3—4 членчета, като всяко членче съдържа 400 до 800 яйца, които след съзряването си се изхвърлят навън с изпражненията на кучето и замърсяват почва, зеленчуци и предмети. Човекът се заразява не само чрез зеленчуците и предметите, но и при пряко или косвено общуване с опаразитени кучета. Погълнатите невидими с просто око яйца се превръщат в червата в л и-чинки, които проникват в кръвоносните съдове и чрез тях достигат до черния дроб, белия дроб и другите органи. Там личинките се превръщат в различни по големина е х и н о к о-кови кисти, които се изявяват с оплакванията на бавно растящ кистозен тумор. Ехинококовите кисти се развиват най-често в белия дроб. След това по честота следват черният дроб, мозъкът, перитонеалната кухина, костите и други органи. В много случаи началните прояви са незначителни и кистите в белия дроб могат да се открият при случаен рентгенов преглед. Когато кистите са много големи, могат да предизвикат кръво-храчене, силна кашлица, бодежи и др. Кистите могат да се инфектират и да доведат до нагнояване, спукване н изхрач-ване на нагноилата киста.
Ехинококът в черния дроб се проявява с признаци на бавно растящ тумор, който променя големината и формата на черния дроб и може да причини тежест в дясното подребрие. При усложняване може да доведе до развитието на жълтеница.
Диагнозата на ехинококозата у човека е свързана с много трудности. Лечението е хирургично, но в последните години се опитва и медикаментозно лечение.
Най-важната предпазна мярка е избягването на контакт с кучета и особено с такива, които не са обсзпаразитени.