Тя представлява краен стадий на хроничното чернодробно увреждане. Като причини идват в съображение освен вече споменатите (хепатит, алкохол!) още и застой на жлъчка, кръвен застой в черния дроб, отравяния, крайно неправилно хранене, чернодробни некрози.
Голямото многообразие на клиничните симптоми се обяснява с широкото отпадане на функциите на чернодробните клетки. Най-очебиен е в повечето случаи застоят във вените на коремната стена, тъй като оттичането на кръвта през черния дроб е силно затруднено. Появява се и тежък астит от една страна, поради механичния застой, а, от друга — поради измененията в състава на кръвните белтъчини. Отпадането на чернодробната функция обуславя и намален синтез на фибрин и витамин К, които имат значение за кръ-восъсирването. Така че често пъти възникват кръвоизливи по кожата.
Концентрацията на жлъчни пигменти в кръвта е увеличена (жълтеница).
Изменени са почти всички лабораторни показатели, което се обяснява с централната функция на черния дроб в цялостната обмяна на веществата.
Диагнозата на чернодробната цироза може да се постави чрез оглеждане на коремната кухина (лапароскопия, виж по-долу) или чрез биопсия с хистологично изследване.