Водният извлек на чая действа ободрително на организма. Това му качество се дължи на съдържащия се в него теин, който повишава работоспособността, намалява физическата и умствената умора, отстранява сънливостта.
В чая се съдържат също танин, витамин С, витамин Р и други полезни за организма вещества. В по-големи дози обаче теинът превъзбужда нервната система, нарушава сърдечния ритъм и повишава кръвното налягане. По тази причина страдащите от хипертония, стенокардия, атеросклероза, безсъние и повишена нервна възбудимост не трябва да употребяват силен чай.
За да бъде чаят ароматен и с приятен вкус, той трябва да се запари правилно. Съдовете, в които се приготвя чаената настойка, имат голямо значение за неговия вкус, цвят и аромат. Най-подходящи са се оказали порцелановите и фаянсовите чайници. В тях чаят запазва приятния си вкус и аромат.
От многото начини за приготвяне на чай ще посочим най-лесния. Четири-пет чаени лъжички чай се насипват в сух затоплен порцеланов или фаянсов чайник и се заливат с 0,5 до 0,750 л кипяща вода. Чайникът се покрива със салфетка, за да остане горещ и за да не излетят ароматичните вещества на чая. Настойката от черен чай е готова за около 4 мин. след заливането му с врящата вода, а настойката от зеления чай (вж. по-долу) - за около 8 мин. След това в чайника се долива гореща вода до 1 л и настойката се прецежда в друг порцеланов съд или направо в чашите. Някои домакини предпочитат металните чайници поради това, че могат да се подгряват непосредствено над огън. Това не е правилно, защото при подгряването етеричните масла на чая излитат с отделящата се пара и той губи от своя аромат и вкус.
Как се съхранява чаят?
Сухият чай се съхранява в плътно затварящи се метални или пластмасови кутии. Така той запазва аромата си и не поглъща чужди миризми.