Почти всички храни за възрастните са полезни и за децата. Има обаче някои, които трябва да се избягват при малките деца или да им се дават с голямо внимание поради опасност от злополуки.
Баклата не бива да се дава на малките деца. Баклата, особено някои нейни сортове, съдържа вещества, които предизвикват разрушаване на червените кръвни клетки. Не всички деца се отравят с бакла, а само тези, на които не достига един важен ензим в кръвта. Този недостатък се предава по наследствен път, по-често на момченцата, но с възрастта изчезва. В практиката обаче не се знае кое дете е с недоимък на този ензим. Затова не давайте на малки деца бакла. Още повече, че тя няма никакви предимства пред останалите зеленчуци като грах, зелен фасул, тиквички и др.
Орех, фъстьш, лешници, леблебии не бива да се дават на малките деца. Същото се отнася и за семките от тиква, слънчоглед. Вярно е, че тези храни са много богати на мазнини, че са вкусни и децата ги обичат. Обаче родителите, които се решават да им дават този деликатес, трябва да знаят рисковете, на които излагат своето дете. Ако по време на яденето малкото дете изведнъж се разсмее или разплаче, то вдишва внезапно. В този момент ядката или семката може да попадне в дихателните пътища и да спре някъде в трахеята или бронхиалните разклонения в зависимост от големината на частицата. А това е вече голяма беда, защото изваждането на чуждото тяло от дихателните пътища не е лесно.
Затова не бързайте да давате тези храни на малките деца. Те ще израснат и без тях докъм 5-6 -годишна възраст, когато ще можете да им предлагате по-спокойно и орехи, и фъстъци, и др. Ако ли пък държите на тези храни, давайте ги на малките деца само смлени, в сладкишите.
Дините и пъпешите носят същия риск, ако дадете на малкото дете да ги яде, без предварително да сте почистили семките. Затова огледайте внимателно късчето диня, преди да го дадете на малкото дете.
Череши и вишни могат да се дават с костилките само на деца над 3 години, ако вече са се научили да плюят костилките. Освен риска от попадане в дихателните пътища, поглъщането на голямо количество костилки може в някои случаи да доведе до механична непроходимост на червата.