Белтъците са абсолютно необходими за растежа и развитието на малкото дете. Те се намират в месото, рибата, яйцата, млякото и млечните произведения - сирене, извара, кашкавал. Белтъците на тези хранителни продукти съдържат всички аминокиселини, необходими на детето за образуване на собствени белтъци, и затова се наричат пълноценни. Но детето получава белтъци и от растителните храни, особено от бобовите - фасул, леща, грах, соя. Белтъци има и в хляба, най-много в типовия, както и в хлебните изделия.
Мазнините са важен източник на енергия за малкото дете. Те са от животински (краве масло) и от растителен произход (олио). Растителните мазнини са особено ценни, защото са богати на биологично активни мастни киселини.
Въглехидратите са основен източник на енергия. Детето ги получава с нишестето от житните растения, с хляба и тестените изделия, с картофите. Въглехидрати има и в млякото, плодовете и зеленчуците. Ако се поемат в излишък, те се превръщат в организма в мазнини. Затова прехранването с въглехидрати под каквато и да е форма води до затлъстяване.
Основните хранителни вещества се дават на малкото дете в определено съотношение. Добре балансираното
хранене трябва да осигури на малкото дете дневно около 30-45 грама белтъци, 50-60 грама мазнини и 150-200 грама въгле-хидрати. Енергийният внос на денонощие е средно 5440-6280 килоджаула (1300-1500 килокалории).
Солите са абсолютно необходими за растежа на младия организъм. Те влизат в състава на всички клетки, особено на костите и зъбите. Това са солите на натрия, калция, калия, магнезия, хлора, желязото, медта и др. Калцият се съдържа най-много в млякото и млечните произведения. Желязото, което е| необходимо за образуването на червените кръвни клетки, се по-получава предимно от месото, черния дроб, но също така и от зеленчуците - спанак, коприва, лапад, марули. Има го и в плодовете.
Витамини. От групата на мастноразтворимите витамини за малкото дете най-голямо значение имат витамин А и D. То получава достатъчно витамин А с кравето масло, жълтъка на яйцата, но най-много с плодовете и някои зеленчуци (домати, ябълки, моркови, кайсии и др.), в които той е натрупан под формата на провитамин А - каротин. Що се отнася до витамин D, то в тази възраст нуждите на детето от него са все още големи, а вносът му чрез мазнините от животински произход е недостатъчен. Ако обаче на малкото дете са осигурени слънчеви бани, то ще образува в кожата си собствен витамин D под въздействието на ултравиолетовите слънчеви лъчи. В противен случай се налага през зимните месеци да давате витамин D за профилактика на рахита. Това обаче ще определи лекарят, който познава и следи развитието на вашето дете. Водноразтворимите витамини от групата В, както и витамин С се намират в достатъчно количество в храната при правилно хранене на детето в тази възраст.