Някои деца показват повишена чувствителност към храни или хранителни съставки. Проявите са най-често от страна на храносмилателния апарат, но към тях могат да се присъединят и прояви от страна на кожата и дихателната система. Разпознаването на хранителната алергия е трудно, защото проявите при нея наподобяват много други заболявания (гастрит, гастродуоденит, ентероколит, безапетитие, ацетонемично повръщане и др.).
От храните най-често до алергични прояви довеждат кравето мляко и млечните продукти, яйцата, различните меса и някои плодове. Прилагането през устата на антибиотици и сулфонамиди също може да доведе до алергични реакции от страна на храносмилателните органи.
Болестните прояви в едни случаи се появяват непосредствено след приемането на храната, а в други те настъпват след изве-стен период от време. Проявите могат да започнат още от уст-ната кухина с възпалителни промени (възпаление на венците, на устната лигавица, на езика). Венците най-често са подути, вкусът се променя и апетитът намалява. Понякога има и повръщания.
От страна на стомаха и червата проявите могат да се изразят с коремни болки (пъпни колики), тежест в стомашната област, повдигане, повръщане, къркорене на червата, диарични изхождания. Проявите даже могат да се развият остро и да наподобят картината на апендицит иди язвена болест. В други случаи те са по-продължитетлни, като показват неправилни колебания. При немалък брой от случаите с хранителна алергия се появяват и кожни симптоми (уртикария, екзема, сърбеж, отоци), а също така прояви от страна на нервната система (неспокоен сън, раздразнителност, главоболие, плачливост и др.). Родителите могат да подпомогнат лекаря за изясняване естеството на болестните прояви. Те могат да забележат при кои храни се появяват алергични признаци. При хранителната алергия от менюто на детето трябва за дълго време да се изключи непонасяната храна.