В нашата страна очните изгаряния се дължат най-често на попадане на гасена вар (варно мляко) в очите при зидаро-мазаческа работа. Това, което трябва веднага да се направи при подобно изгаряне, е да се промият очите обилно с чиста вода и веднага да се потърси очен л е к ар. Всяко суетене и търсене иа неутрализиращи разтвори само забавя лечението и влошава крайния изход от изгарянето.
В химическите лаборатории и химическите заводи, където се работи със специални химически съединения, които могат да причинят очни изгаряния, е необходимо да се организират санитарни кътове, снабдени с неутрализиращи разтвори, а работещите с тези вещества трябва да бъдат обучени да си служат с тях при нещастни случаи.
Очните изгаряния с ултравиолетови лъчи при оксиженисти, електроженисти и при високопланински походи се проявяват 6—7 часа след облъчването — силно глождене, парене в очите, невъзможност да се отворят клепачите. Страданието тревожи много болните и техните близки. За предпазване от подобни изгаряния е необходимо да се носят тъмни очила.
За лечение на леките случаи е достатъчно да се изплакват обилно очите със студена вода или върху очите да се поставят студени компреси. По-тежките случаи се нуждаят от лекарска помощ.