Характерна за това заболяване е склонността към продължителни кръвоизливи. Хемофилията се предава от видимо здрави майки (носителки на дефект в кръвосъсирването) на децата от мъжки род. Дъщерите не боледуват.
Склонността към кръвоизливи се проявява в кърмаческата възраст. В изключителни случаи тази склонност може да се изяви още в периода на новороденото. С порастването на детето и с увеличаването на неговата двигателна активност се създават възможности за по-чести удари и наранявания. Едва след завършването пубертета тази склонност към кръвоизливи намалява.
Кръвоизливите под формата на кръвонасядания или на продължителни кръвотечения могат да се разполагат на различни места по кожата и лигавиците, а по-рядко и във вътрешните органи. Кръвоизливите в ставите са болезнени и могат да нарушат подвижността им.
Характерно за кръвоизливите е тяхната продължителност (с часове и дни). Те могат за кратно време да спрат и след това отново да се появят. При по-продължителни кръвоизливи децата стават бледи.
Какво е необходимо да знаят родителите на децата с хемофилия? Много важно е да се установи заболяването и неговата форма, което е възможно само чрез специални изследвания. Необходимо е също рано да се търсят съветите на медико-генетичната консултация.
Второ задължение иа родителите е да приучат децата от малки да избягват падания, удари и наранявания. Препоръчва се специално облекло, подобно на облеклото иа космонавтите, което омекотява силата на ударите. При евентуални наранявания бързо да се търси помощта на лекар, който чрез специален противохемофилен серум може да спре кръвоизлива.
Сега се разработват методи за дълготрайно предпазване oт кръвоизливи на децата с хемофилия.