Тя се появява поне у половината от новородените още към 3-4 -ия ден и постепенно отслабва, за да изчезне напълно по време на изписването от родилния дом или към седмия ден. Тази жълтеница е резултат на нормалното за възрастта разпадане на част от червените кръвни клетки у новороденото и образуването от тях на жълто багрило в значително количество. Черният дроб не успява да го отдели изцяло в жлъчката и то се натрупва в кожата. Към нейния розов цвят се примесва и жълтият, така че тя става леко портокалова. При по-силните степени на пожълтяване може да станат жълтеникави и очите на бебето. Никога обаче не се наблюдава пожълтяване на урината.
Тази жълтеница не се отразява на общото състояние на новороденото. То суче нормално, урината му не багри пелените в жълто. Само при по-дребните деца и при недоносените жълтеницата бива по-силно изразена и продължава повечко, дори до 2 седмици. В тези случаи децата стават малко по-сънливи, сучат повяло, докато жълтеницата започне да отслабва.
Физиологичната жълтеница не изисква никакво лечение. Изчакайте спокойно нейното преминаване. Ако жълтеницата не изчезне за десетина дни, обърнете се към лекаря.