Всеки следващ ден ще ви научи как да се настаните най-удобно на стола или на дивана, за да може кърменето да протича без умора, с удобство и удоволствие и за двамата - майката и бебето. По време на кърмене не бива да се изморявате, мускулите ви трябва да са отпуснати. Ако ще кърмите на стол, то непременно си осигурете малко столче (или табуретка), на което ще стъпите с този крак, на която страна ще кърмите. Това е необходимо, за да може ръката, на която ще лежи бебето, да се опре на крака ви и да не се изморява. Вземете новороденото така, че главичката му да лежи върху предмишницата на сгънатата ви ръка, без да става нужда да го притегляте с ръка към гърдата, нито да се навеждате към детето. Достатъчно е то да усети приятния дъх на гърдата или само зърното да се допре до устните му и то ще го налапа. Ако пък не захване веднага гърдата, изцедете в устата му няколко капки кърма. И ето че кърменето е вече в ход.
По-слабите бебета често заспиват на гърдата, преди още да са се насукали. Лесно ще подканите такова дете да довърши работата си, като го пощипнете по бузката или нослето. Накрая : гзадоволеното бебе вече само отпуска гърдата и заспива.
Като оставите бебето да спи, не забравяйте да изцедите докрай останалото мляко. Така най-сигурно ще се подтикне отделянето на мляко за следващите кърмения. Задръжката на мляко крие две важни опасности: на първо място - намаляване на млечната секреция, и на второ - възпаление на млечната жлеза, което може да стигне до нагнояването й. А това пък ще доведе до кърмене само от едната гърда и необходимост от дохранване (често едната гърда може да задоволи нуждите на детето).