Увеличението на простатната жлеза се наблюдава в 30—40% от мъжете между 50—60-годишна възраст и в 75—90% у мъжете над 61-годишна възраст. Оплаквания дават обаче само 15% от засегнатите. При увеличението си простатната жлеза притиска пикочния канал и дава смущения в уринирането.
Причините за увеличението на простатната жлеза не са изяснени достатъчно. Най-вероятно увеличението се обуславя от нарушен хормонален баланс у мъжа, настъпващ със за-старяването. Изтъкват се и редица фактори, които благоприятствуват заболяването — застойни явления в малкия таз, полово въздържание или полово излишество, хроничен запек, хемороиди, заседнал начин на живот.
Заболяването протича в три стадия, които обикновено не са ясно разграничени. Те се определят от степента на стеснение на пикочния канал и възможността на мускулатурата на пикочния мехур да преодолява това стеснение.
Първият стадий започва незабелязано с често уриниране, което принуждава болния да уринира 1—2 пъти през нощта. Уринирането обикновено не започва веднага, а след известна задръжка. Постепенно позивите за уриниране стават по-настойчиви, а струята на урината — по-слаба. Уринирането през нощта зачестява. В този стадий мускулатурата на пикочния мехур все още е в състояние да преодолее стесне-нието на пикочния канал. Този стадий може да продължи го-дини наред.
През втория стадии мускулната сила на пикочния ме хур намалява и той започва да се разтяга. Това довежда до непълното му изпразване и задръжка на урина — т. нар. за-стой на урина, която може да достигне до 1 литър. Че-стите позиви за уриниране се засилват, без да довеждат до пълното изпразване на мехура. Повишеното налягане в ме-хура се предава на пикочопроводите и бъбреците, което нарушава тяхната функция.
През третия стадий мускулната сила на пикочния мехур се изчерпва напълно. Мехурът се препълва и преразтяга Позивите за уриниране са постоянни, а урина се отделя на капки. Остатъчната урина в пикочния мехур понякога може да достигне до 2 литра. Апетитът намалява, появяват се сухост в устата, силна жажда, запек, отпадналост.
През време на заболяването често настъпват усложнения — остра пълна задръжка на урината, бързо увеличаване обема на жлезата вследствие кръвонапълване при запек, диария, полова злоупотреба, употреба на алкохол. При пълна задръжка на урината се налага болният да бъде катетеризиран чрез вкарване на специална сонда в мехура. Застоят и инфекцията в пикочния мехур благоприятствуват образуването на камъни в мехура. Често усложнение е инфекция на пикочните пътища и кръвотечение от пикочния мехур и пикочния канал (което може да се получи и след катетеризация).
Изследването иа увеличената простатна жлеза се извършва с опипване през правото черво.
Лечението на увеличената простатна жлеза през първия стадий (ако няма остатъчна урина) е консервативно. Забранена е консумацията на алкохолни напитки, необходими са грижи за преодоляване на запека, трябва да се избягва заседналият начин на живот. Медикаментозното лечение се ръководи от лекар уролог.