Вискозна коприна (свилоза)
Вискозната коприна представлява лъскава или матова мека тъкан. Тя има по-силен блясък, но е с по-малка механична здравина от естествената коприна, особено когато е мокра. Употребява се главно за подплати и по-малко за горно облекло (особено лъскавата).
Медно-амонячна коприна
Медно-амонячната коприна се отличава с приятния си допир, еластичност и стабилност на плетката. По здравина е близка до вискозата. Не се атакува от молци и други насекоми, но се поврежда от различни плесени, гъбички и гнилостни бактерии. Използва се в производството на трикотаж за долно и горно облекло, за тъкани за бельо и др. По-грубите влакна на медно-амонячната коприна се употребяват за изработване на килими.
От действието на водата вискозната и медно-амонячната коприна набъбват повече в сравнение с памука и лена. Наред с това в мокро състояние механичната им здравина намалява значително.
Върху изкуствените коприни влияят дори и слабите разтвори на содата за пране. Поради това при мократа им обработка е най-целесъобразво да се употребява амонячен разтвор, воден разтвор на боракс, амонячна сода (амониев бикарбонат) или неутрален сапун, и то при температура, не по-висока от 30-35°С.
След обработката им с алкални разтвори тъканите от изкуствена коприна трябва да се изплакват с вода, подкиселена с оцетна киселина или оцет.
Вискозната и медно-амонячната коприна от действието на сярната, солната и азотната киселина се разрушават. Мравчената и оцетната киселина в разредено състояние ( 3 до 5%-ен разтвор) и при температура до 20°С не им оказват забележимо въздействие.
Спрямо действието на избелителите изкуствените коприни се отнасят както ленените и памучните тъкани.
Органичните разтворители не оказват съществено въздействие върху вискозната и медно-амонячната коприна.
В сравнение с памучните тъкани вискозната и медно-амонячната коприна са по -малко устойчиви на действието на слънчевата светлина.
Целволе
Щапелно влакно (или тъкани от него), което се получава от вискоза. Използва се като непълноценен заместител на естествената вълна.