Класическите парфюми правят завръщане, като продажбите на ухания, които пораждат носталгични спомени, са се увеличили с 50% през последната година. Защо парфюми от нашето минало имат толкова голям ефект върху нас?
Парфюмерииният експерт Рожа Доуф обяснява това: “Когато открием ухание, което наистина харесваме, то ще има голям брой съставки, които ще будят у нас позитивни асоциации. Този аромат се превръща в нещо, което събужда същите добри чувства на сигурност, щастие.
С началото на изложба в Лондон по повод миналото, настоящето и бъдещето на парфюмите, ние ще ви отведен в парфюмираната алея на спомените и ще ви покажем някои класически ухания.
CHANEL NO 5
Това все още е най-продаваният парфюм на света. През 1921 година, Коко Шанел е искал аромат, който ще е определя как трябва да ухае една жена. Задачата била поставена на дизайнера на парфюми Ернст Бо... и както легендата гласи – на петия си опит Коко е удобрил уханието и така това станало Шанел Номер 5.
SHALIMAR от GUERLAIN
Пускането на Шалимар на пазара през 1925 от Жак Герлен е било видяно като “малка революция”. Вдъхновен от ориенталската история на императора, който срещнал любовта си в градините на Шалимар и в последтвсие постройл Таж Махал за нея, с излизането си този парфюм създава моментална суматоха с екзотичния си аромат сред модните среди. Жасмин, роза и ванилия създават едно топло ухание, което никога не остарява, както и любовната история за градините на Шалимар.
JOY от JEAN PATOU
Жан Пату създава този парфюм след рухването на Нюйоркската стокова борса (Уол Стрийт), през 1930 година, за клиентите си, които няма да могат да си позволяват да посещават Париж отново. По това време, за създаването на това ухание Пату използвал само най-скъпите възможни парфюмерийни суровини, което е спечелило име на парфюма - “най-скъпото ухание на света”. Името, което се превежда като Радост/Удоволствие е целяло да е като бягство от надвисващия мрак на Великата Икономическа Депресия. Уханието съдържа 10 600 жасминови цветя и 336 майски рози.