За детската възраст особен интерес представлява рядката, но тежка вродена форма на заболяването.
Самият паразит, наричан токсоплазма гондии, има полулунна форма, размножава се вътре в клетките на различните органи (мозък, черен дроб, мускули и др.) и може да се види само под микроскоп.
Източник на заразата са главно котките, в червата на които паразитът дълго време пребивава. От котките често се заразяват други домашни животни, но в тях паразитът не може дълго време да се размножава. Освен чрез изпражненията главно на котки и по-рядко на други животни опаразитяване може да се получи и при консумация на неварени животински меса. При възрастните токсоплазмозата протича без доловими болестни прояви. В редки случаи опаразитяването може да доведе до повишаване на температурата, болки в мускулите, умерено неразположение, уголемяване на лимфните възли, краткотраен обрив и много рядко прояви от страна на белия дроб и сърцето.
Тези болестни прояви в повечето случаи оздравяват за няколко дни или няколко седмици.
Вродена токсоплазмоза
Тя се придобива през време на бременността, когато паразитите от кръвта на бременната проникват през плацентата и пъпната връв в плода и се поселват в клетките на редица органи (мозък, очи, черен дроб и др.). У новороденото дете и кърмачето са налице редица прогресиращи болестни прояви, като повишена температура, уголемен черен дроб и слезка, понякога поява на жълтеница, бързо уголемяване на главата (хидроцефалия), тежки увреждания на очите и др.
Токсоплазмозата се доказва чрез подробни латораторни изследвания. Лекуването е възможно, но то не е в състояние да отстрани нанесените от паразита увреждания на отделните органи.
За токсоплазмозата е важно да се знаят следните неща:
1. Главният преносител на заразата са домашните котки, от общуването с които трябва да се пазят грижливо както децата, така и бременните жени, особено през първите месеци на бременността. Избягвайте и общуването с други домашни животни.
2. Опаразитяването в първите месеци на бременността довежда до раждане на дете с вродена токсоплазмоза. При второ раждане детето не боледува от токсоплазмоза, защото майката е придобила имунитет, който защитава второто дете от заразяване.