Момиченцето израства в девойка
Понякога вие сте готови да възкликнете заедно с Грибоедовия Фамус, гледайки своята подрастваща дъщеря: „Ах, какво главоболие е, създателю, да си баща на пораснала дъщеря!" Във всеки случай на 13 - 15 години тя се смята за възрастна и самостоятелна. Има си вече свои, често различаващи се от вашите вкусове и мнения, свои приятели, които май не винаги предизвикват възторг у вас, свой вътрешен живот, грижливо скриван от възрастните. А всъщност си е истинско дете, което се нуждае от защита, ласка, грижа. И най-много - от уважение и внимание.
Наистина тя не винаги разбира себе си. Къде отидоха нейната мекота, сговорчивост, мила приветливост? Станала е рязка, капризна, нервна. Дразни се от всяка дреболия, безпричинно избухва в смях или плаче, нагрубява ви, а след това с ридания ви иска прошка...
Да, тя не разбира какво става, но вие сте длъжни да разбирате. Затова сте възрастни. В противен случай неизбежно ще настъпи отчуждение, способно задълго да отдалечи един от друг и най-близки хора.
Вие смятате, че дъщеря ви капризничи, че й се е развалил характерът. Разпуснала се, разглезила се, май ще трябва да се хване изкъсо - какво друго има да се говори! Но я се вгледайте по-внимателно. Нима не виждате колко й е трудно сега? Не откривате ли зад резките думи и маниери болезнена уязвимост, срамежливост, плахост? Колко бързо започна да се уморява. Колко е нервна, възбудима, крехка...
Да, момичето е навлязло в един от най-важните (и съвсем нелеки етапи на живота - времето на половото съзряване. В нейния организъм сега се извършва сериозна вътрешна пренастройка, която засяга всички органи и системи, в това число и нервната. В тази пренастройка решаваща роля играят хормоните на половите жлези.
Бавно, постепенно расте, развива се, става възрастен и остарява човекът. Но в това плавно движение има определени граници, отделящи детството от юношеството, зрелостта: и напредналата възраст. Ето че и вашето момиченце е оставило зад гърба си детството. Отначало това се отразява върху неговото поведение и характер. След това и на външността. Във възрастта от 4 до 10 години децата израстват средно с 5 см на година, а след 10 години тази цифра се удвоява и едва ли не утроява. Дългоръките и дългокраки непохватни момичета, които май с цяла глава са надраснали майките си, се закръглят, стават по-приятни, по-женствени. Има и други явления, свидетелстващи за половото съзряване – при едни те настъпват по-рано, у други по-късно... Момиченцето се превръща в девойка.
Периодът на половото съзряване на девойката продължава 3-4 години и завършва напълно към 18-та година. Това е много отговорно време, което в голяма степен предопределя здравето на бъдещата жена и майка.
Сложният процес на възрастовата пренагласа поглъща много вътрешна енергия и за известен срок понижава издръжливостта, намалява защитните сили на организма. В периода на съзряването организмът е особено уязвим. Твърде важно е през това време да го укрепим и заздравим? Естествено най-добрият ни помощник в този случай ще бъде физкултурата - склад на енергия, бодрост и жизнерадост. Не просто полезно, а жизнено необходимо е подрастващите момичета строго да спазват определен режим, достатъчно да спят, да правят утринна гимнастика, колкото може повече време да прекарват на чист въздух - да ходят пеш, да карат ски и кънки, да плуват, да играят спортни итри. Трябва да спазват само едно задължително условие: да не се преуморяват. На юношеската възраст, както на никоя друга, е свойствено надценяването на собствените сили - умствени или физически. През тези години всяко непосилно напрежение може да бъде опасно за здравето.
Лесно е да се каже: подрастващите трябва да се занимават с физкултура и родителите имат задължението да се грижат за това. Длъжни са! Но как да го направят? Малкото дете можеш да го уговориш, не е трудно и да го заставиш. Но я се опитайте да накарате една петнайсетгодишна девойка да прави утринна гимнастика, когато тя толкова се е вживяла в грандиозните проблеми на живота, любовта и подвига. Колко скучни и дребнави изглеждат на този фон мамините призиви да се занимава с гимнастика, да се разхожда, да не се заседява до късно над книгата. „В неделя на ски? Не, аз нямам време. Уговорили сме се да отидем на изложба, а вечерта сме на кино." „На пързалката ли? Какво ще правя там? Да не съм малка." И по-нататък все в същия дух. А на всичко отгоре вие с ужас откривате в училищната чанта не само червило, но и започната кутия цигари. „И какво пък толкова е станало? В нашия клас много момичета пушат, сега това е на мода"- не се предава дъщерята. Колко е бледа само, под очите й сенки, прегърбила се е! Какво да се прави?
Най-главното е да не изпадаме в паника, да запазим спокойствие. Постарайте се да разберете дъщеря си, да погледнете нещата с нейните очи. За съжаление ние, възрастните, често недооценяваме сложността на душевния свят на нашите деца. Много от нещата, които ги вълнуват, разглеждаме от позициите на своя жизнен опит и сме склонни да ги смятаме за дреболия, празна работа. А подрастващите са болезнено самолюбиви. Оскърбява, ги и грубата забрана, и недоверието, и дребнавата опека.
Разбира се, родителите по-добре знаят кое е полезно за децата, а кое вредно, техните съвети и наставления са продиктувани от най-добри намерения, но често, много често не постигат целта си, тъй като препоръките им са направени в неподходяща форма - нетактично и без нужното уважение към девойката. Подрастващите изискват уважение към своята личност, която те така остро са започнали да осъзнават - съгласете се, че техните искания са справедливи.
Така че постарайте се търпеливо и доброжелателно да обясните, че физкултурата не е скучна родителска измислица или приумица на учителите, а единственото известно засега средство човек да стане по-силен, по-здрав и по-красив. Да, по-красив - съветваме ви да наблегнете на това. При цялата си романтичност и заетост с възвишени идеи и проблеми младите момичета по правило са твърде загрижени за своята външност. Те дълго се въртят пред огледалото, увличат се от тоалети, опитватсе да се гримират, решат се някак по иначе - с една дума, искат да бъдат харесвани. Недостатъците в лицето и фигурата - действителни или измислени ги карат понякога дълбоко да страдат и да избягват връстниците си. А пък на 13 - 15 години много от тях действително приличат на проскубани патета: ъгловати, неловки. Една през лятото се е източила, всичките й рокли са окъсели и сама на себе си изглежда „страшно висока", срамува се от ръста си, прегърбва се. Друга е обявила борба за тънка талия: тормози себе си и главно майка си с гладни стачки. Ту нищо не яде, ту се нахвърля върху питката с масло, яде сухоежбина, храни се безразборно. А на всичко отгоре и пуши тайничко, като смята, че от пушенето се отслабва...
Не им се подигравайте, не ги обиждайте - сега е толкова лесно да ги засегнете. Предложете на дебеланката да се позанимае с гимнастика - нека прави специални упражнения за мускулите на корема, талията, бедрата. Разкажете им колко добре влияят на фигурата плуването и ските - слабичкото и длътнесто момиче ще стане по-стройно, по-женствено, ще придобие добра стойка, ниското ще порасне, прегърбеното ще се изправи, а пълното ще отслабне. Най-доброто на физкултурата е точно това, че безпогрешно „уцелва" слабото място и поправя природните недостатъци. А освен това ( и май че това е главното) физическите упражнения ще укрепят здравето на ученичката и ще й помогнат по-добре да се учи. Уверяваме ви: ако от детството си децата са добили навика да спазват определени хигиенни правила и са привикнали с ежедневен минимум от физкултурни занимания, тяхната съпротива ще бъде кратка. Още повече ако към убежденията и разясненията прибавите личния родителски пример.
Няколко думи за тютюнопушенето
А що се отнася до тютюнопушенето, то с тази „мода" ще трябва да се борим с всички сили. Действително през последните години девойките кой знае защо решиха, че цигарите им придава особена привлекателност, съвременен вид и дори „стил". Интересното в случая е, че твърде малко девойки получават от това удоволствие. Социолозите са изяснили, че от седем млади пушачки шестте обикновено признават, че пушат само за да са модерни.
Пушещите девойки имат нездрав цвят на лицето, вяла, отпусната кожа, ранни бръчици. Прибавете и хрипкавия, груб глас, неприятната миризма от устата... Хроничното тютюнопушене допълнително влошава протичането на почти всички заболявания. Пушачите много по-често боледуват от бронхити, белодробни възпаления и дори злокачествени тумори.
Да, зад цигарения дим можеш да се скриеш, ако няма какво да кажеш на другия, ако се отегчавате един от друг. Запушиш и сякаш изпитваш някакъв подем, изкуствена възбуда. Но твърде бързо този подем изчезва и се заменя от затормозване на нервната дейност - и какво, пак ли да протегнем ръка към цигарата?
Тютюнопушенето е вредно за всекиго. А за младите момичета - особено: никотинът пречи на нормалното развитие на организма на бъдещата майка. И естествено пушенето е несъвместимо със спорта. Така че в списъка на множеството свои добри дела физическата култура може да прибави и още едно, при това немаловажно: отказ от цигарата.
Подрастващите и спорта
На вас действително много ви е потръгнало, ако вашата дъщеря от детството обича спорта. Не мърморете недоволно, когато иска да отдели всяка свободна минута за пързалката или за волейболната площадка, а през почивните дни тръгва с другарите си на поход. В спорта подрастващите изразходват своята бурна енергия. Той внася в техния живот романтиката на борбата, укрепва волята и характера им и, което е твърде важно, отвлича ги от вредните привички. Запалената скиорка или тенисистка сигурно няма да пуши, а още по-малко ще пие, тъй като знае, че това ще попречи на успехите й в любимия спорт. Трябва да кажем още, че спортът сближава девойките и младежите на здрава другарска основа, възпитава уважение един спрямо друг, потиска преждевременното пробуждане на половото чувство.
За подрастващите девойки се препоръчват спортове, които хармонично развиват мускулите, създават благоприятни условия за работата на сърцето и белите дробове и се провеждат на чист въздух - ски, кънки, туризъм, плуване, спортни игри. Добре ще бъде, ако любовта на момичето към спорта укрепне и я доведе в спортното училище или секция. Ако не стане това, няма нищо страшно.
Но още и още веднъж ви повтаряме: спортът е нещо прекрасно, ако човек не се преуморява. А в преходната възраст всяко пренапрежение е опасно за организма. Известно е, че координацията на движенията при подрастващия е почти същата, както и при възрастния, скоростта на движенията, се изравнява към 14-тa година, силатa - към 16, а издръжливостта доста по-късно, и то твърде бавно и постепенно. Подрастващият може да тича бързо, но кратко време, скоро се уморява и се задъхва. Затова, за да не претоварват излишно организма си в периода на половото им съзряване, на девойките не се препоръчва усилено да тренират и многократно да участват в състезания - по-добре ще бъде спокойно, без особено напрежение да овладяват и усъвършенстват техниката. Честите и силни натоварвания могат да забавят или да нарушат естественото физическо развитие и съзряване. Особено внимателни трябва да бъдат девойките с по-забавено физическо развитие, които на 16 години са запазили ъгловатите си момчешки фигури.
Обикновено девойките са твърде самолюбиви и в нищо, дори в дреболиите, не искат да отстъпват на връстниците си. Но не си струва в спорта да се стремях, към равноправие. При девойката и разстоянието за пробег е по-късо, и лодката е по-малка, и раницата не е чак толкова тежка. През „опасната възраст" са противопоказани спортовете, свързани с вдигане на тежести, резки тласъци на тялото, падания, борба. Не бива да се язди кон и мотоциклет. Велосипедът се препоръчва като удобно средство за придвижване - не повече. В тази възраст трябва да бъдем внимателни и с гребането.
Дори при полезните, препоръчвани за подрастващата девойка видове спорт се налага спазването на някои специални правила. Например по време на туристически поход не бива да се вдигат значителни тежести, да се седи и да се лежи на земята и на камъни.
След къпане да не се остава в мокър бански костюм дори ако слънцето прилича силно. При заниманията със ски-спорт да се избягват твърде дългите и уморителни преходи и т. н.
Как да се държим по време на мензиса
Има и още един въпрос, който интересува всички млади девойки: как да се държим по време на менструалния цикъл? Преди всичко не се смятайте за болна през тези дни. Това е един нормален физиологичен процес. Работничките от заводите и фабриките, служещите жени не прекратяват работата си в тези дни. Водете същия живот, както и всеки друг ден, въпреки леката слабост, отпадналост и неразположение. Това се отнася и за физкултурата. Ако цикълът протича нормално, без усложнения, режимът почти не се променя - утринна гимнастика, от която временно се изключват упражненията за коремните мускули и подскоците, прохладен душ, разходки и дори тренировки, но разбира се, внимателно. Не бива да се скача и бяга, забранено е и къпането в басейн. Не бива да се участва в състезания, трудни тренировки и походи. Повярвайте ни - най-зле се чувстват девойките, които при неразположение лягат на легло и съсредоточват вниманието си върху своите усещания. Напротив, разумното поведение през тези дни закалява девойката, приучва я и по-късно да понася това състояние леко, без да загубва своята работоспособност и добро настроение.