Работата с гипсокартон е бърза и лесна, може да бъде свършена от всеки домашен майстор.
Гпсокартонените плоскости създават повърхност, подходяща за боядисване и гипсова шпакловка. Те намират приложение в системи за преградни стени, предстенни обшивки, стенни облицовки и окачени тавани.
Видове гипсокартон:
Гипсокартонените плоскости най-общо могат да бъдат подразделени на три вида- обикновени, пожароустойчиви и влагоустойчиви.
Обикновения гипсокартон представлява плоскост, чиито повърхности и кантове по дължина са облечени със специален устойчив картон.
Пожароустойчивия гипсокартон е плоскост, чието ядро е допълнително армирано с мин. 0,2 % от теглото стъклофазерни нишки с дължина 3 – 30 мм., за по-дълго запазване на целостта под въздействието на пожар и е допълнително машинно инпрегниран с цвят на лицевата част в розово-червен.
Влагоустойчивия гипсокартон е плоскост допълнително машинно импрегнирана срещу влага с видим цвят на лицевата част в зелено.
Необходими инструменти:
За да работите с гипсокартон не са ви необходими скъпоструващи инструменти. Всичко, което ви е нужно е молив, линия, макетен нож, челно ренде, ренде за фаска или нож, шило или фреза за контактни кутии.
Етапи на работа:
За да изрежете или оформите част от гипсокартонената плоскост се преминава през 6 етапа:
Линията се поставя лицевата страна на плоскостта, където желаете да отрежете и с помощта на молива се начертава права линия.
По вече начертаната линия се минава с макетен нож с лек натиск така че да се прореже кортоненото покрите на гипсокартона
Плоскостта се пречупва по нареза, като за целта се постави върху ръб или просто се изправи листа вертикално и двете части на листа се притиснат в обратната на среза посока.
С макетния нож обратната страна на гипсокартона от към гърба му се разрязва хартиената/картонена кашировка.
Ръбовете на получените две части трябва да бъдат почистени с челно ренде за гипсокартон.
С нож или ренде за фаска трябва да се направи скосяване на челните ръбове, за да може шпакловъчната смес да се свърже директно за гипса.
Ако във вече подготвената плоскост обмисляте да има електро и инсталационни прорези, ви е необходимо шило или фреза за инсталационнни прорези.
Повече информация за сухото строителство и видовете монтаж на гипсокартона може да намерите в: Gipsokartoni.com