Здравият човек нормално уринира 5—6 пъти за 24 часа, и то предимно през деня, като отделя за този период 1500—2000 мл урина. Разбира се, количеството на урината зависи от количеството на поетите течности и от степента на изпотяването.
Редовното отделяне на по-големи количества урина (над 2 литра за 24 часа), съпроводено обикновено с по-често уриниране, се среща при различни заболявания — захарна болест, безвкусен диабет, напреднали хронични бъбречни заболявания.
Намаленото количество на урината може да бъде резултат на увеличено изпотяване, оскъдно поемане на течности, а също и на сърдечни, чернодробни и бъбречни заболявания.
Спиране отделянето на урина може да се дължи на пречки за изпразването на пикочния мехур. При възрастни мъже най-честа причина е увеличението на простатната жлеза. Липса на урина в мехура се среща при телжки остри заболявания на бъбреците и запушване на по-горните отдели на пикочните пътища от камъни или други механични фактори.
Често уриниране се среща при възпаление на пикочния мехур (цистит), при увеличена простатна жлеза, при диабет и при някои бъбречни заболявания.
Нощното уриниране не е нормално явление. То се среща у възрастни хора, при някои сърдечни заболявания, бъбречни увреждания, увеличение на простатната жлеза, захарна болест и др.
Незадържането на урината се дължи на заболявания на пикочния мехур — фистули, увреждане иа сфинктера на мехура, при някои органични нервни заболявания, при вродени дефекти на пикочната система.
Промени в цвета на урината. Нормалният цвят на урината е от светложълт до тъмножълт. Колкото количеството на урината е по-голямо, толкова тя е по-светла и обратно. Честа болестна промяна в цвета на урината е почервеняването й, дължащо се на наличието на кръв. Това се среща при бъбречни камъни (често при бъбречни кризи), възпалителни заболявания на бъбреците и при редица заболявания на пикочния мехур — възпаление (цистит), камък, папилом, увеличение на простатната жлеза.
Друг важен белег е мътната урина. Това може да е невинна проява и да се дължи на наличност на соли в нея, които се утаяват на дъното на съда.
Мътната урина обаче често говори за наличност на инфекция на пикочните пътища — цистит, цистопиелит, пиелонефрит.
Понякога урината става тъмна като бира. В такива случаи в урината често се установяват жлъчки пигменти — билирубии и уробилиноген. Това се среща при жълтеница, която е израз на жлъчно или чернодробно заболяване.