Съществуват няколко вида херния, а именно: ингвинална, бедрена, пъпна, хиатална, вентрална и др. Хернията е медицинско състояние, което води до отваряне или отслабване на мускулната структура на коремната стена. Вентралната херния се получава обикновено след като пациента е претърпял някаква хирургическа процедура. Част от орган, обикновено това са червата се подават през отслабеното място на коремната стена.
Симптоми.
- Болка - наличието на болка в областта на корема може да бъде предизвикана от слабото кръвоснабдяване на органа, който е притиснат. Тази болка, често може да бъде съпроводена и от повишена температура.
- Перитонит – възпалението на перитонеума се дължи на бактериална инфекция. Някои пациенти се оплакват от болезненост в дясната част на корема. При други се появяват признаци на често уриниране.
- Гадене и повръщане – това е един от важните симптоми за наличието на херния. Тъй като хернията пречи на гладкото преминаване на обработената в стомаха храна, тя може да бъде върната обратно. Повръщането може да бъде придружено и с наличието на жлъчен сок.
Лечение.
В случай, че вентралната херния не се лекува своевременно, съществува риск от появата на усложнения. В процеса на отстраняване на вентрална херния, изпъкналия орган се изтласква обратно на мястото където би трябвало да бъде и се възстановява целостта на коремната стена. През последните години за лечението на това заболяване успешно се прилага лапароскопия.