Алергените при сенната хрема са растителни (цветен прашец), бактериални или вирусни. Те проникват в организма през носа и дихателните пътища.
Съществуват две форми. При първата форма, наричана сезонна хрема, болестта се проявява през определен сезон от годината, когато цъфтят някои растения. През пролетта иай-често болестният пристъп се предизвиква от цветния прашец на разцъфналите дървета, а през лятото и ранната есен - от цветння прашец на цъфналите треви. Няколко дни преди пристъпа децата се оплакват от сърбеж в носа и ушите. След това се появява мъчителна хрема, носът се запушва, затруднява се дишането. От носа се отделя серозен секрет. Очите често са зачервени и сълзят. Клепачите са подути и сърбящи, така че детето се опитва да ги търка.
При втората форма пристъпите от хрема нямат сезонен характер и се появяват през цялата година. Зачестяват обаче през зимата и по-рядко през летния сезон. Пристъпите са чести и обикновено настъпват сутрин. Изявяват се с кихане, сърбеж в носа и отделяне на воднист секрет от носа в продължение на 2-3 седмици. Носът на детето сумти, дишането през него е затруднено. Децата си търкат и разчесват носа, често подсмърчат и имат чувството, че нещо е запушило носа.
Сенната хрема е доброкачествено, но мъчително за децата и родителите заболяване. Лекуването с капки за нос невинаги дава желаните резултати и с тях не бива да се злоупотребява. Даването на антибиотици е излишно. Колкото и невинно заболяване да е сенната хрема, и при нея е необходим лекарски cъвет, защото тя може да се усложни с инфекциозна хрема, синузит, отит, астма и др. За предотвратяване на пристъпите децата могат временно (за 1-2 месеца) да се преселят в райони, в които цъфтежът на растенията е завършен.