Може би най-разпространената грешка при новинарите, това е неправилната и неадекватна оценка на фактите от новината. Ако фактът е срещата между Далай Лама и Иванчо Иванчев от Горно Нанадолнище, то за международната публика основната част от новината ще се отнася до Далай Лама, а за жителите на Горно Нанадолнище най-интересна ще бъде частта, в която се говори за Иванчо. В зависимост от това на кого поднасяте новината, трябва да се акцентира в едната или другата посока.
Друга честа грешка е претрупване на текста на новината с чуждици, купешки думички и специална терминология. Специалния жаргон е разбираем само за специалистите в дадена област. Употребата на такъв жаргон е оправдана само ако пишете статия за специализирано издание. Обикновеният човек обаче ще се обърка ако прочете за Принципа на неопределеността в квантовата теория, демонстриран от експеримента Котката на Шрьодингер. Ако пишете за популярно списание или вестник ще трябва да изясните всеки един от употребените термини. Иначе информацията ви просто няма да стигне до читателите.
Трета грешка е отсъствието на конкретна информация. Ако пишете за конкретна новина от Бургас, например за поредния Фестивал на пясъчните фигури, тогава няма нужда да разтягате локуми за изкуството на скулптурата изобщо. Съсредоточете се върху конкретните пясъчни скулптури в конкретния град Бургас.
Четвъртата грешка е много разпространена, почти колкото първата. Става дума за това, че понякога новината представлява всъщност коментар на репортера от неговата си камбанария. Запомнете, новината е поднасяне на факти, а не възможност репортера да пише анализи и коментари - за това има други рубрики. Изводите всеки читател ще си ги направи сам, ако фактите в новината са представени наистина обективно.
Пета грешка - твърде сух текст. Това, че представяте факти, не значи, че новината трябва да звучи като тезисите на поредния партиен конгрес. Малко живец в новината ще бъде само от полза, няма нужда да пишете сковано, сякаш това е някакво официално комюнике.
Шеста грешка - многословност, бъбривост. Не превръщайте новината в многословна клюка, старайте се да пишете стегнато и кратко. Прекалено кратката новина не е съдържателна, но прекалено дългата новина никой няма да я прочете.
Седма грешка - несвоевременност на новината, късно представяне на информацията. Представяйте новината още докато е гореща. Изстиналата новина никой не я поглежда, защото вече е била избълвана от всички информационни агенции.
Свежи регионални новини може да четете на сайта BurgasNews.com, специализиран за новини от Бургас и Бургаска област.