Резитба на пауловнията - www.пауловния.com
Подрязването на пауловнията се състои в премахване на пъпки и странични клони с цел повишаване на растежа и израстване на по-качествени стъбла.
Още след засаждането дървета се режат на 2-3 см над почвената повърхност. Това е задължително,ако пауловнията се използва за добив на дървесина.Младите дръвчета пауловния,а и всички други израстват точно под мястото на отреза и ако дървото (след саденето му) се отреже по-високо (80-90 см.) ще се получи изкривяване на стъблото,чепове, които ще влошат качеството на дървесината.Също така с по-силните (дълбоки) резитби се постига по-мощно стартиране и по-бързо израстване на фиданките пауловния.
Резитба на пауловнията през вегетацията.(Лятна резитба на пауловнията)
Важно е да се реже редовно,периодично приблизително на всеки 6-8 седмици по време на вегетация.Закъснението на резитбата води до бъдещи загуби на ценната дървесина тъй като пауловнията е силно растяща и развива големи клони и лакомци в кратък период от време.
Подрязването трябва да започне веднага след като дървото започне да развива лакомци (филизи).
В пазвите на страничните клонки има пъпки от който израстват филизи.
Премахването на тези пъпки или филизи,е добре да се извърши преди те да станат с дължина 5-6 см.тъй като те са по-лесни за отстраняване, и сгъстяването е сведено до минимум.Премахват се докато се постигане желаната височина на ствола.Подрязването и филизенето се извършва по няколко пъти,особено през първите 2-3 години.
При всички резитбените операции, най-малко 30 % от общата дължина на дървото (от върха надолу) не трябва да се реже.Винаги се поддържат най-малко 10-12 основни листа.
При резитба на клонките се внимава отрезът да е гладък,в противен случай ще отнеме повече време зарастването му и ще изложи дървото на гъбни инфекции за по-дълъг период,което може да доведе до намаляването на дървеният материал и влошаването на качеството му.Исползането на остри инструменти за бързо и чисто рязане е задължително.
Зимна резитба на пауловнията.
Подрязване през есенно-зимният период се препоръчва за по-старите дръвчета. След като дърветата влязат в покой и листата окапят (след падането на слана) е по-лесно да се идентифицират долните клони,които са били пропуснати по време на резитбите през вегетацията.
С две думи:
За получаване на изправено,гладко без чепове стъбло се изрязват периодично долните листа и се премахвт всички лакомци (филизи).Режат се до постигане на желаната височина на ствола.
Оборудване за резитба на дървета включват:
Обикновена лозарска ножица
Телескопична ножица
Обикновен трион
Телескопичен трион
Остър джобен нож (за първата година от растежът на дърветата)
============================
https://www.пауловния.com
e-mail: razsadnik_elit@abv.bg
Gsm:0898 592660 , Tel:0745 61974