Ранната училищна възраст включва периода от 7 до 10 години. Физическото развитие през този период е сравнително равномерно и децата израстват на височина средно 5-6 см и надават 2-3 кг годишно. Разбира се, има и индивидуални различия - някои деца израстват по-бързо, други - по-бавно. Едни от децата са с по-ниска телесна маса, а други напълняват главно поради прекомерно хранене.
В тази възраст нарастват мускулните влакна на скелетната мускулатура, увеличава се мускулната маса. Особено много се развиват големите мускули (на ръцете и краката), с което се обяснява способността на децата да извършват движения с голям размах и затрудненията им при изпълнение на малки, точни движения. С това се обясняват и трудностите, които срещат някои от децата при писане. През следващите години фините движения се усъвършенстват и до 10-годишна възраст децата трябва да се научат да пишат бързо и правилно. Продължава узряването на костите, но то все още е недостатъчно и при неправилна стойка на чина или бюрото има опасност от изкривяване на гръбначния стълб. В този период започва и смяната на млечните зъби с постоянни. Наблюдава се и по-бързо разрушаване на зъбите (кариес), което изисква специални грижи, включително по-чести профилактични прегледи от стоматолог и затвърдяване на навиците за хигиена на устата и зъбите (най-малко 2 пъти дневно измиване с четка и паста).
В тази възраст сърцето нараства незначително. Честотата на пулса намалява до 80-85 удара в минута. Развива се и белият дроб. Честотата на дишането между 6- и 7-годишна възраст е 20-22 дихателни движения в минута, а на 10-годишна възраст - 18 - 20. Увеличава се обемът на белия дроб. Всички тези промени във физическото развитие позволяват децата да се занимават системно с някои видове спорт (спортна гимнастика, художествена гимнастика, плуване, тенис, лека атлетика, спортни игри).
Фиг. Прилежната ученичка
Продължава функционалното развитие на нервната система. В тази възраст нарастването на мозъка е незначително. На 9-10 -годишна възраст мозъкът има маса около 1300г. Висшата нервна дейност има своите особености. Преобладават процесите на възбуждане, поради което бързо настъпва преумора. С тези особености е съобразено и разпределението на часовете за учене и почивка.